Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy

Konkurs Inicjatyw Kulturalnych - głosowanie

Konkurs Inicjatyw Kulturalnych - głosowanie

Gorąco zachęcamy do zapoznania się i oddania swego głosu na jeden z sześciu projektów, które wpłynęły od mieszkańców naszej gminy na Konkurs Inicjatyw Kulturalnych projektu "Klamra kultury" realizowanego w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020 Narodowego Centrum Kultury.
Jest to ważny etap programu, ponieważ projekt który otrzyma największą liczbę głosów, automatycznie przechodzi do realizacji.
Pod względem formalnym, wszystkie złożone wnioski uzyskały od powołanej komisji ocenę pozytywną.

Poniżej prezentujemy skrócone opisy złożonych wniosków.

Liczymy na Państwa głosy!


Tytuł projektu: „MALUJĘ DREWNEM” - grupa nieformalna "CHABEREK I CÓRKI"

"Głównym celem inicjatywy jest pokazanie jak największej grupie odbiorców czym jest intarsja i jak powstaje. Intarsja to ,, malowanie drewnem”. Poprzez organizację warsztatów chcemy udowodnić, że obrazy powstają nie tylko przy pomocy farb, pędzli, pasteli, ale także okleiny naturalnej inaczej zwanej fornirem. Różnorodność drewna kolorystyka, trójwymiarowość jest czym niezwykłym. Intarsja to technika zdobnicza polegająca na tworzeniu obrazu przez wykładanie powierzchni przedmiotów drewnianych innymi gatunkami drewna, czasem podbarwianymi, bejcowanymi lub podpalanymi. Uczestnicy warsztatów nauczą się, jakie są rodzaje drewna oraz metody zdobnicze intarsji.

Warsztaty artystyczne zostaną zorganizowane w trzech miejscach w Gminie Piątnica: Drozdowo, Olszyny, Piątnica. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma niezbędne przybory do wykonania takiego obrazu oraz będzie miał możliwość stworzenia swojego dzieła od początku do końca. Uczestnicy przy pomocy instruktora zaprojektują i wykonają swój obraz. Celem warsztatów jest pokazanie jak największej ilości mieszkańcom Gminy jak wygląda technika zdobnicza - intarsja, nauka tej dziedziny artystycznej oraz integracja środowiska lokalnego.
Podsumowanie całego projektu odbędzie się w Piątnicy w Gminnej Hali Sportowej, podczas którego stworzone obrazy podziwiane będą przez mieszkańców gminy.
Podczas podsumowania uczestnikom i gościom zaprezentuje się lokalny artysta/zespół, a poczęstunek przygotowany zostanie przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica.

Grupą docelową są mieszkańcy Gminy Piątnica w każdym przedziale wiekowym.
Najmłodsze grupy wiekowe dzieci i młodzież niewiele wiedzą na temat drewna, jak i samej intarsji. Chcemy zainteresować ich tą metodą zdobniczą, a zarazem zmniejszyć ich czas spędzony przed komputerem czy telewizorem.
Kolejną grupą docelową są osoby dorosłe. Ta cześć grupy ma większą wiedzę ma temat drewna, natomiast niewiele na temat intarsji. Pragniemy na nowo zainteresować osoby dorosłe drewnem. Wiele osób dorosłych, nie ma pomysłu jak spędzać wolny czas, dlatego też chcemy zachęcić ich do tworzenia dzieł, które mogą przynieść dużo satysfakcji i stać się wielką pasją."

Termin realizacji: 15.09.2020 r. - 22.11.2020 r.


Tytuł projektu: „DROZDOWSKIE WARSZTATY BLISKIE SPOTKANIA Z KULTURĄ, HISTORIĄ I PRZYRODĄ - grupa nieformalna "AKTYWNI DROZDOWIACY"

"Przeprowadzenie zajęć warsztatowych w celu zapoznania uczestników z walorami kulturowymi, historycznymi, przyrodniczymi małej Ojczyzny - Gminy Piątnica. Tereny te mają ogromny dorobek kulturowy i historyczny. Odbyło się tutaj wiele wydarzeń, które miały istotny wpływ na historię i kulturę Polski. Piękne są także pod katem przyrodniczym, okala je dolina Narwi z bogactwem fauny i flory. Warsztaty odbywać będą się na terenie Gminy Piątnica instytucji tj. Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi oraz Muzeum Forteczne na terenie Fortu III w Piątnicy.
W celu integracji grupy warsztatowej zorganizowane zostanie ognisko z kiełbaskami oraz szereg animacji edukacyjno - rozrywkowych w plenerze.
Głównym efektem przeprowadzenia wyżej wymienionych zajęć jest wzbudzenie i pogłębienie świadomości wśród młodych mieszkańców na temat bogatego dorobku kulturowego regionu w którym żyją.

Zajęcia warsztatowe planowane są dla dzieci i młodzieży z Drozdowa oraz okolic, która słabo zna historię swojego regionu, miejscowości. Dzieci nie wiele wiedzę na temat wydarzeń (Wojna polsko-bolszewicka, I i II Wojna Światowa), które miały bardzo istotny wpływ na byt naszego kraju oraz nie zawsze znają postaci historyczne, które kiedyś mieszkały w ich miejscowościach."

Termin realizacji: 26-27.09.2020 r.


Tytuł projektu: „DAMSKO-MĘSKA RZECZ” - grupa nieformalna "WESOŁA GROMADKA"

"Projekt zakłada przeprowadzenie warsztatów teatralnych dla osób dorosłych z terenu Gminy Piątnica, podczas których powstanie spektakl teatralny, przedstawiony na zakończenie działań projektowych szerokiemu gronu odbiorców.

Wśród mieszkańców gminy istnieje wyraźna potrzeba bliskiego kontaktu z różnymi formami teatralnymi. Projekt "Damsko-męska rzecz" umożliwia nie tylko odbiór przedstawienia jako widz, ale również czynny udział w procesie tworzenia, jako aktor - amator, poprzez uczestnictwo w zajęciach teatralnych, pod okiem doświadczonego aktora z Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Dzięki uczestnictwu w warsztatach mieszkańcy przede wszystkim będą mieli możliwość uwrażliwić się na kulturę i sztukę, dotknąć jej, jak również udoskonalić swoje zdolności aktorskie. Tego typu działania dadzą także możliwość wzmocnienia więzi emocjonalnych, nawiązywania przyjaźni, zaspokajania kontaktów międzyludzkich oraz realizacji potrzeby przynależności i akceptacji. Poprzez uczestnictwo ludzi z różnych grup wiekowych, zatrze się dystans społeczny między nimi, co pozytywnie wpłynie na integrację.

Grupą docelową zadania jest grupa młodzieży, dorosłych oraz seniorów z gminy Piątnica w związku z tematyką poruszaną w przygotowywanym spektaklu. W etapie końcowym odbiorcami będą wszyscy chętni, którzy przyjdą obejrzeć wystawiany spektakl."

Termin realizacji: 10.09.2020 r. - 22.11.2020 r.


Tytuł projektu: „KINO NA MURAWIE” - grupa nieformalna "NASZE GÓRKI"

"Projekt będzie polegał na zorganizowaniu seansu filmowego w miejscowości Górki – Sypniewo, na boisku, gdzie po pokazie filmu odbędzie się spotkanie wszystkich uczestników oraz dyskusja - jakich emocji dostarczył obejrzany film, czym zaskoczył odbiorcę, czy kogoś rozbawił lub może pozwolił odkryć nowe obszary. Celem projektu jest integracja mieszkańców gminy we wspólne działanie na rzecz promocji kultury wynikające z lokalnego zapotrzebowania na nią poprzez stworzenie plenerowego pokazu filmowego. Bezpłatny projekt filmu jest planowany na sobotni wieczór. Organizacja kina będzie odbywała się za pośrednictwem profesjonalnej firmy. Kino plenerowe jest idealną okazją na spędzenie przyjemnego wieczoru w gronie znajomych i sąsiadów. Niestety nie każdy ma możliwości wybrać się do kina ze względu na finanse oraz odległość. Kino plenerowe to pierwsze tego typu wydarzenie na terenie wsi Górki - Sypniewo. Pomysł zrodził się podczas rozmów z mieszkańcami na temat jak chcą spędzać wolny czas i co powoduje ograniczenia w dostępie do kultury mieszkańców miejscowości wiejskich. Diagnoza przeprowadzona na terenie naszej gminy potwierdziła, że mieszkańcy najchętniej kulturę kojarzyli z kinem. Kino plenerowe umożliwia oglądanie filmu na leżakach lub we własnym aucie co stanowi istotny element w dobie koronawirusa wpływający na bezpieczeństwo uczestników oraz na gwarancję realizacji projektu. Podczas pokazu filmowego zostanie też zapewniony bezpłatny popcorn oraz napoje ciepłe.

Grupą docelową będzie młodzież, dzieci, dorośli oraz seniorzy. Tematyka filmu zostanie dobrana tak, aby obejmowała zainteresowania jak największego grona odbiorców i umożliwiła przeprowadzenie dyskusji po obejrzeniu filmu z uczestnikami seansu."

Termin realizacji: 10.09.2020 r. - 30.09.2020 r.


Tytuł projektu: „KRUCHA JESIEŃ” - grupa nieformalna "DROZDOWIANKI"

"Cykl warsztatów kierowany będzie do wszystkich grup wiekowych, poprzez które pragniemy zintegrować mieszkańców naszej gminy.
Warsztaty ceramiczne będą idealnym pretekstem do zebrania w jednej sali przedstawicieli różnych grup wiekowych i pod pretekstem tworzenia ciekawych przedmiotów z gliny zmotywowania ich do wspólnych rozmów i zacieśniania relacji sąsiedzkich.
Pragniemy pobudzić artystycznie mieszkańców naszej miejscowości i okolic, zachęcić ich do kreatywnego spędzania wolnego czasu. Wyrwać młodzież sprzed komputerów, komórek i pokazać im aktywną alternatywę dla tych zajęć.
Naszym ważnym celem będzie również zachęcenie seniorów do wyjścia z domu i uczestniczenia w manualnych zajęciach, które nie tylko poprawią ich samopoczucie poprzez przebywanie z innymi ludźmi, ale także będą miały na nich oddziaływanie terapeutyczne. Praca z gliną ma niezwykły wpływ na koordynacje wzrokowo-ruchową, pomaga rozwijać wyobraźnię,ćwiczy koncentrację uwagi oraz planowanie przestrzenne, a to tylko niektóre najważniejsze aspekty zajęć ceramicznych."

Termin realizacji: 18.09.2020 r. - 20.11.2020 r.


Tytuł projektu: „DOBRZYJAŁOWO WCZORAJ I DZIŚ” - grupa nieformalna "DOBRZYJAŁOWIACY"

"Organizacja wystawy starych i nowych zdjęć związanych z miejscowością Dobrzyjałowo oraz warsztaty kulinarne na których starsi mieszkańcy uczą młodzież przygotowywania tradycyjnych potraw regionalnych. Młodzież natomiast przygotuje dania, które są popularne wśród młodzieży dziś. Wystawa zdjęć pozwoli cofnąć się w czasie i poznać historię naszej miejscowości oraz pokazać nieznane piękno czasów teraźniejszych. Natomiast warsztaty kulinarne ukarzą młodzieży walory staropolskiej kuchni, a starszym przybliżą aktualne w niej trendy. Celem projektu jest ukazanie piękna dnia codziennego ,,wczorajszego i dzisiejszego" w małej miejscowości, zapoznanie z jej tradycją, kulturą oraz integracja międzypokoleniowa mieszkańców wsi z mieszkańcami sąsiednich miejscowości w naszej Gminie.
W przygotowanie wystawy oraz warsztatów kulinarnych zaangażują się mieszkańcy wsi Dobrzyjałowo. Poszukają wśród rodzinnych zbiorów zdjęć z dawnych czasów, przedstawiających ludzi, miejsca związane z Dobrzyjałowem, natomiast młodzież, aby wykona nowe ciekawe zdjęcia o tej samej tematyce. Przygotowując warsztaty kulinarne weźmiemy pod uwagę przede wszystkim potrawy tradycyjne od lat sporządzane na terenie gminy Piątnica. Przeprowadzimy wywiad wśród mieszkańców, które potrawy lubią najbardziej i z pośród nich wybierzemy kilka, które zostaną wykonane podczas warsztatów. Następnie przygotowane zostaną przepisy, stoiska szkoleniowe, przygotowana zostanie wystawa starych i nowych zdjęć umiejscowiona w świetlicy w Dobrzyjałowie oraz przeprowadzone zostaną warsztaty kulinarne. Dla najmłodszych przewidziane zostały atrakcje w postaci zabaw edukacyjno – animacyjnych.
Sporządzone potrawy zostaną wspólnie skonsumowane, zdjęcia będą ozdobą świetlicy przez wiele kolejnych miesięcy, co znacząco wpłynie na integrację środowiska lokalnego.
W projekcie będą mogły uczestniczyć wszystkie grupy, aby zrealizować jeden z głównych celów, czyli integrację międzypokoleniową. Widoczny pogłębiający się zanik więzi międzysąsiedzkich i coraz mniejszy brak zainteresowania wartościami kulturalnymi we wszystkich grupach wiekowych, a w szczególności w najmłodszych, jest próbą zatrzymania tego procesu. Dlatego projekt kierowany jest do wszystkich grup, aby mogły wziąć w nim udział całe rodziny, seniorzy, młodzież, dzieci, aby wszyscy razem mogli podjąć się tego kulturalnego przedsięwzięcia i czerpać radość obcowania z innymi ludźmi."

Termin realizacji: 10.09.2020 r. - 20.09.2020 r.



Zapraszamy do oddania swojego głosu na wybraną inicjatywę kulturalną. Kliknij w "Start".
Głosujemy do niedzieli 16.08.2020 r.



Konkurs Inicjatyw Kulturalnych - głosowanie

Powrót do Strony Głównej

Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy

ul. Szkolna 25
18-421 Piątnica Poduchowna
Województwo podlaskie
tel. 86 216 44 34
kom. +48 699 835 193

© 2025 gokpiatnica.pl