Wracają „Podróże po kulturze”!
Miło nam poinformować, że Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego Kultura Dostępna 2025, dzięki któremu zrealizowany zostanie projekt „Podróże po kulturze – szlakiem stolic”
Projekt zakłada organizację trzech tematycznych wycieczek do znaczących miejsc oferujących wydarzenia kulturalne prezentowane na najwyższym poziomie artystycznym, teatrów, muzeów oraz miejsc o wysokim znaczeniu historycznym i narodowym, powiązanych z historycznymi i ówczesnymi stolicami.
W ramach projektu zaplanowano:
-
jednodniową wycieczkę do Białegostoku i Supraśla dla seniorów, osób dorosłych i z niepełnosprawnościami, połączoną ze zwiedzaniem Supraśla, Muzeum Ikon w Supraślu oraz Muzeum Historycznego w Białymstoku i udziałem w spektaklu musicalowym „Visper” w Operze i Filharmonii Podlaskiej / termin 11 maja 2025 r.
-
trzydniowy wyjazd do Krakowa dla młodzieży – program: Kopalna Soli w Wieliczce, Zamek na Wawelu + zwiedzanie Starego Miasta, Teatr Bagatela ze spektaklem „Przygody Tomka Sawyera oraz zamek w Chęcinach / termin: 30.05. - 01.06.2025 rok.
-
trzydniową wycieczkę do Gniezna i Torunia dedykowaną osobom dorosłym, starszej młodzieży oraz seniorom, obejmującą zwiedzanie Szlaku Piastowskiego – Gniezna – Biskupina oraz Torunia / termin ustalany
Beneficjentami projektu są osoby z terenu Gminy Piątnica, szczególnie zaangażowane w życie kulturalne gminy i aktywnie uczestniczące w inicjatywach GOK Piątnica:
-
laureaci konkursów wokalnych, recytatorskich i plastycznych,
-
uczestnicy kół i grup artystycznych działających w naszym ośrodku oraz świetlicach wiejskich w Drozdowie i Murawach,
-
podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nowym Cydzynie,
-
seniorzy m.in. z Dziennego Domu Senior-WIGOR w Górkach – Sypniewo,
-
stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich współpracujące z GOK Piątnica
-
oraz inne osoby, które wyrażą gotowość udziału w warsztatach tanecznych organizowanych przez nasz ośrodek od września do grudnia 2025.
Uczestnicy warsztatów nauczą się polskich tańców narodowych: „Poloneza”, „Krakowiaka” i „Oberka”. Pozwoli im nie tylko poznać jego historię i symbolikę, ale także aktywnie doświadczyć tradycji narodowej w praktyce. Opracowany i opanowane układy choreograficzne, zostaną zaprezentowane podczas imprezy podsumowującej projekt.
Realizacja projektu "Podróże po kulturze - szlakiem stolic" to krok w stronę rozwijania pasji, poszerzania horyzontów i kształtowania wrażliwości na dziedzictwo kulturowe Polski, a także integracji międzypokoleniowej mieszkańców naszej gminy.