I etap projektu - „Śladem dawnych stolic”
12 lipca 2018 r. w ramach realizowanego przez nasz Ośrodek projektu „Podróże po kulturze – szlakiem stolic”, z 35 osobową grupą młodych mieszkańców naszej gminy wyruszyliśmy na trzydniową wycieczkę do północnej części Centralnej Polski.
Pierwszym celem na naszej trasie był wybudowany przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV wieku - Zamek Golubski w Golubiu-Dobrzyniu. Miejsce z niezwykle bogatą historią, które tętni życiem do dnia dzisiejszego, a to z powodu odbywających się tu licznych imprez kulturalnych, konferencji oraz corocznego Wielkiego Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego.
Kolejne atrakcje czekały na nas w Toruniu - jednym z najstarszych polskich miast do którego przybyliśmy w godzinach popołudniowych. Pierwszą, była interaktywna wizyta w Muzeum Toruńskiego Piernika - największym tego typu muzeum w europie. Oprócz zwiedzania, każdy uczestnik wycieczki miał okazję własnoręcznie wykonać piernika.
Druga czekała na nas następnego dnia w toruńskim „Tumulcie”, gdzie obejrzeliśmy spektakl muzyczny pn. „Jacek i Placek” w wykonaniu aktorów z Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu (po reakcji naszej młodzieży śmiało stwierdzamy, że był to jeden z najciekawszych punktów w programie naszej wycieczki).
Ostatnią atrakcją naszego pobytu w tym mieście była wizyta w Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń". Tam obejrzeliśmy animację pn. „Meteoplanet” opowiadającej o niezwykłych i ekstremalnych warunkach panujących na planetach naszego układu słonecznego oraz zwiedziliśmy wyjątkowe miejsce „Baza MARS#17” - czyli interaktywną przestrzeń zaaranżowaną w formie bazy kosmicznej.
Kolejne zaplanowane do odwiedzenia miejsca czekały na nas w Biskupinie i Gnieźnie.
I tak, trzeci dzień naszej wycieczki zaczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Archeologicznego w Biskupinie ze skansenem, które mieści się na ternie osady powstałej ok. 2700 lat temu w okresie kultury łużyckiej. Mieliśmy też wyjątkowe szczęście, ponieważ w trakcie naszej wizyty odbywał się Jubileuszowy X Biskupiński Turniej Łucznictwa Tradycyjnego, którego wszyscy uczestnicy ubrani byli w historyczne stroje z dawnych epok. Niewątpliwie był to miły bonus do naszej wycieczki.
Ostatnim miastem na naszej trasie było Gniezno, miasto Świętego Wojciecha. Tu, trzeciego dnia wycieczki, odwiedziliśmy Katedrę Gnieźnieńską wraz z jej podziemiami oraz wysłuchaliśmy historii słynnych Drzwi Gnieźnieńskich - unikatowego zabytku romańskiej sztuki odlewniczej.
Na sam koniec naszej podróży, zawitaliśmy do powołanego do życia w 1973 roku - Muzeum Początków Powstania Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Mamy nadzieję że zaproponowany i zrealizowany program wyjazdu, choć intensywny, na długo zapadnie w pamięć naszych uczestników.
Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Kultura Dostępna 2018.