Rok 2021
SPRAWOZDANIE
z działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy
i Świetlic Wiejskich w Drozdowie i Murawach za rok 2021
Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy prowadzi działalność w zakresie upowszechniania kultury na podstawie Statutu Gminnego Ośrodka Kultury nadanego uchwałą Rady Gminy Piątnica.
Misją Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy jest rozpoznawanie, rozwijanie i zaspokajanie potrzeb kulturalnych społeczności lokalnej, szeroko pojęta edukacja kulturalna oraz działania na rzecz wspólnoty świadomie uczestniczącej i współtworzącej swoją małą ojczyznę.
Wizja Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy:
Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy będzie animował działania kulturalno-społeczne, integrował społeczność lokalną, zapewniał różnorodne formy spędzania wolnego czasu oraz wszechstronnie edukował do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Dzięki temu stanie się centrum kulturalnym Gminy Piątnica, w którym będzie pracował aktywny, kompetentny i kreatywny zespół ludzi, oparty na następujących zasadach kluczowych: szczerości, dialogu, aktywności i realizmie. Sam budynek będzie nowoczesny, wielofunkcyjny i pozbawiony barier dla osób niepełnosprawnych. Będziemy otwarci na wymianę doświadczeń i współpracę w oparciu o dobry przepływ informacji oraz skuteczną promocję naszych działań, finansowanych również ze środków zewnętrznych.
Do podstawowych zadań ośrodka należy w szczególności:
-
edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę,
-
tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz zainteresowanie wiedzą i sztuką,
-
tworzenie warunków dla rozwoju folkloru, a także rękodzieła ludowego i artystycznego,
-
rozpowszechnianie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb i zainteresowań kulturalnych, rekreacyjno – sportowych społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.
I. Sieć i baza placówek kultury.
Upowszechnianiem kultury w gminie Piątnica zajmuje się Gminny Ośrodek Kultury i dwie świetlice wiejskie: w Drozdowie i Murawach.
-
Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy działa na powierzchni 197 m2. Posiada salę wielofunkcyjną, salę zajęć zespołów, która w chwili obecnej służy jako pomieszczenie biurowe dla pracowników, a także pełni rolę magazynową oraz pomieszczenie biurowe i kuchenne. W wymienionych salach prowadzona jest statutowa działalność GOK, a także pomieszczenia udostępniane są na różnego rodzaju spotkania, zebrania, narady, konferencje, szkolenia rolnicze, sesje RG oraz pokazy i kiermasze. GOK od wielu lat boryka się z problemami lokalowymi, brakiem pomieszczeń magazynowych, biurowych, szatni oraz specjalistycznych pracowni artystycznych, co w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie i zaspokajanie wszystkich potrzeb społeczności lokalnej oraz uniemożliwia gromadzenie i przechowywanie nowego oraz posiadanego już mienia. Nie ma również możliwości spełnienia wymogów narzuconych przez ustawodawców dotyczących np. ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (m.in. brak odpowiednich podjazdów, toalet, itp.), ochrony danych osobowych, organizacji składnicy akt i innych.
-
W Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy w 2021 roku zatrudnionych było 5 osób:
a). 4 pracowników merytorycznych - dyrektor i dwóch instruktorów (pełen etat) oraz na 1/3 etatu główna księgowa.
b). 1 pracownica zatrudniona na pół etatu - sprzątająca pomieszczenia GOK.
c) 3 instruktorów zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia - prowadzący zajęcia wokalne z Zespołem Seniorów „Piątniczanie”, prowadzący zajęcia teatralne dla dorosłych oraz instruktor prowadzący zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą w Świetlicy Wiejskiej w Drozdowie.
-
GOK jest koordynatorem działalności świetlic, wspiera instruktażowo i merytorycznie. W tym celu raz w miesiącu organizowane są narady robocze o różnorodnej tematyce:
-
podejmowanie wspólnych inicjatyw, planowanie i rozdział zadań;
-
praca na rzecz dzieci, młodzieży i ludzi starszych;
-
instruktaże dotyczące organizacji imprez;
-
analiza planów pracy i ocena ich realizacji;
-
sprawy finansowe;
-
sprawy administracyjno – organizacyjne i pracownicze.
a). W ramach działalności GOK prowadzona jest edukacja kulturalna dzieci i młodzieży z terenu całej gminy na zasadzie uczestnictwa w kołach zainteresowań oraz imprezach kulturalnych organizowanych przez GOK cyklicznie, bądź też okolicznościowo: konkursy plastyczne, recytatorskie, wokalne, wernisaże, wycieczki krajoznawcze i rekreacyjne, imprezy plenerowe, przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych itp. Ponadto, każdego dnia, każda placówka pełniła funkcję opiekuńczo – wychowawczą prowadząc zajęcia świetlicowe dla dzieci i młodzieży.
b). Ważną rolę pełni również ośrodek w organizacji czasu wolnego ludziom starszym, proponując im uczestnictwo w organizowanych cotygodniowo zajęciach Zespołu Seniorów „Piątniczanie”, jak również w innego rodzaju wydarzeniach, tj. spotkania wielkanocne, wigilijne, spektakle teatralne, koncerty oraz wyjazdy plenerowe, wycieczki i wieczorki taneczne oraz wyjazdy na konkursy, festiwale oraz do zaprzyjaźnionych ośrodków w celu wymiany doświadczeń kulturalnych.
c). Działalność GOK ma na celu kształtowanie osobowości dzieci i młodzieży, przygotowanie ich do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym, ujawnianie i rozwijanie uzdolnień w amatorskim ruchu artystycznym, budzenie zainteresowań kulturotwórczych, wdrażanie do kultywowania tradycji oraz kulturalnego spędzania czasu wolnego pozbawionego wszelkiego rodzaju używek. Stałą troską jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przebywających w placówce, a także kształtowanie nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym.
-
Świetlice Wiejskie w Drozdowie i Murawach znajdują się w budynkach remiz strażackich. Posiadają dwa pomieszczenia: salę główną i biurową. Nie są wyposażone w ogrzewanie CO, posiadają ogrzewanie konwektorowe, co stanowi poważny problem w okresie zimowym, gdyż nie ma możliwości utrzymania normatywnej temperatury pomieszczeń, co generuje duże koszty. Zasadne byłoby zastosowanie innych źródeł grzewczych, a tym samym zwiększenie komfortu pracy osobom zatrudnionym oraz uczestniczącym w różnego rodzaju zajęciach i wydarzeniach kulturalnych.
Wszystkie pierwsze niedziele miesiąca były dniami wolnymi dla pracowników, natomiast wtorki poprzedzające tą niedzielę, były dniami narad wewnętrznych wszystkich pracowników GOK Piątnica.
W placówkach prowadzone były stałe, codzienne zajęcia świetlicowe – rozgrywki w tenisa stołowego oraz piłkarzyki, gry stolikowe oraz komputerowe, różnego rodzaju zajęcia plastyczne, organizowano zajęcia sportowo -rekreacyjne na podwórku oraz wycieczki po najbliższej okolicy, a także korzystano z wybranych programów telewizyjnych. Odbywały się także imprezy okolicznościowe, koncerty, imprezy plenerowe dla dzieci, a także spotkania i zebrania lokalnej społeczności.
Świetlice posiadają po dwa stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, z którego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy miejscowości.
-
Świetlica Wiejska w Drozdowie działa od środy do niedzieli w godz. od 1500 do 2100 (3/4 etatu), mając w obowiązkach również sprzątanie pomieszczeń placówki.
a). Zajęcia stałe i wydarzenia zorganizowane przez Świetlicę Wiejską w Drozdowie:
-
zajęcia plastyczne raz w tygodniu (piątek - 2 godziny, od października do końca roku) – 13 uczestników,
-
styczeń – luty - Konkurs fotograficzny pt. „Miejsce szczególne, miejsce moje” - 13 uczestników, 4 osoby zostały nagrodzone i 4 osoby wyróżnione,
-
lipiec – październik - realizacja projektu ,,Drozdowo w grze - gra w Drozdowie" realizowano w ramach Konkursu ,,Zapraszamy do Gry - Lokalne projekty Edukacji Kulturowej organizowanego przez Podlaski Instytut Kultury z programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury,
W ramach projektu przeprowadzono spacery tematyczne - historyczne i przyrodnicze, warsztaty plastyczne, warsztaty tworzenia gier planszowych dla 10 osobowej grupy projektowej tworzonej z młodzieży. W wyniku poznawania historii i zasobów przyrodniczych ziemi drozdowskiej powstała własnoręcznie wykonana edukacyjna gra planszowa o Drozdowie, z której można korzystać w świetlicy.
Całkowity koszt projektu 7.630,88 zł, przyznane dofinansowanie w kwocie 7.625,00,
-
01.09. - ,,Pożegnanie wakacji”– impreza dla dzieci prowadzona przez animatorów Jolę i Karola z Łomży, dmuchana zjeżdżalnia oraz uatrakcyjnienie imprezy w postaci popcornu i waty cukrowej, które przygotowało Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica – 65 uczestników,
-
09.09. - „Bulwa” - impreza plenerowa dla dzieci zorganizowana przez Świetlicę Wiejską w Murawach w Gospodarstwie Agroturystycznym "Dzika Jabłoń" w Rogienicach Wielkich – udział 4 uczestników z Drozdowa.
-
18.09. - Podsumowanie projektu ,,Drozdowo w grze - gra w Drozdowie'', przeprowadzono mini turniej gry. uczestnicy wydarzenia mieli okazję poznać Drozdowskie legendy i opracowania , które przedstawił pan Marcin Rydzewski. Pani Teresa Grużewska wprowadziła obecnych na sali w świat ziół występujących na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi oraz ich leczniczego zastosowania – ok. 65 osób uczestniczyło w tym wydarzeniu.
b). Zorganizowane wystawy – 2:
-
,,Kalkografia" – prace uczestników zajęć plastycznych organizowanych w placówce - ok. 50 osób obejrzało wystawę,
-
,,Drozdowo w grze - gra w Drozdowie" - po projektowa wystawa fotograficzna - od września do grudnia – ok. 130 osób obejrzało wystawę.
c). Udział uczestników zajęć plastycznych w ogólnopolskich konkursach organizowanych przez inne podmioty – 1 konkurs, wysłano 14 prace. Osoby nagrodzone 1.
-
XIX OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „KWIATY PÓŹNEGO LATA I JESIENI” - organizator konkursu - Zespół Edukacyjno - Artystyczny PRZYGODA w Rybniku - Klaudia Kotowska z Drozdowa otrzymała wyróżnienie.
-
Świetlica Wiejska w Murawach działa od czwartku do niedzieli w godzinach od 1500 - 2000 (1/2 etatu), mając w obowiązkach również sprzątanie pomieszczeń placówki.
Wydarzenia zorganizowane przez Świetlicę Wiejską w Murawach:
-
styczeń - konkurs plastyczny „Mój pupil i ja” - online
-
29.05. - „Dzień Dziecka w Murawach” - piknik na placu przed świetlicą w Murawach - 36 uczestników.
-
03.07. - „ Murawy Malują” warsztaty z udziałem kredy – 12 uczestników.
-
05.08. - Świetlicowy zdrowy „Piknik owocowo – warzywny” - zabawy na świeżym powietrzu, nauka formowania balonów, malowanie twarzy, zdrowe przekąski z warzyw i owoców - 18 uczestników.
-
01.09. - udział w imprezie plenerowej pt. „Pożegnanie wakacji” zorganizowanej przez Świetlicę Wiejską w Drozdowie – 5 uczestników z Muraw.
-
09.10. Imprez plenerowa „BULWA” w Gospodarstwie Agroturystycznym Dzika Jabłoń z udziałem 12 uczestników.
Instruktorzy zatrudnieni w świetlicach, pełnili również swoje obowiązki służbowe, wspierając personalnie wiele działań organizowanych przez GOK Piątnica.
-
Stan epidemiczny
Ze względu na panującą w kraju kolejny rok epidemię COVID-19, działalność Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy oraz Świetlic Wiejskich w Drozdowie i Murawach w 2021 roku różniła się od dotychczasowej. W związku z wprowadzanymi rożnego rodzaju obostrzeniami dotyczącymi działalności instytucji kultury, placówki gminne, albo były pozbawione możliwości działalności bezpośredniej, albo wprowadzane zostały limity udziału w wydarzeniach osób niezaszczepionych.
Po tym okresie działania mogły być prowadzone w reżimie sanitarnym rekomendowanym przez inspektora sanitarnego, z ograniczeniem udziału publiczności na wszelkich wydarzeniach.
W obliczu utrzymującej się sytuacji epidemicznej i wprowadzanych zakazów do dnia 15 maja 2021 r.:
-
Zawieszono w tym okresie działalność wszystkich zespołów amatorskiego ruchu artystycznego oraz odwołano wydarzenia kulturalne z udziałem publiczności, wyjazdy kulturowe i rekreacyjne.
-
Wprowadzono działania online (konkursy dla dzieci, rodzinne oraz propozycje wydarzeń artystycznych). Docieraliśmy do naszych odbiorców za pośrednictwem wirtualnej przestrzeni: strona internetowa www.gokpiatnica.pl, facebook - 235 postów i publikacji, a także poprzez stronę www.gminapiatnica.pl.
-
Prowadzono intensywne działania nad pozyskaniem zewnętrznych środków finansowych – opracowywano wnioski konkursowe na realizacje projektów kulturowych z różnego rodzaju źródeł m.in. MKiDNiS, NCK, PIK oraz fundacji.
Nie odbyły się planowane wydarzenia:
- Cykl zajęć i wycieczek dla dzieci – Akcja zimowa „FERIADA” - przełom stycznia i lutego,
- Koncert Walentynkowy w Drozdowie (remiza strażacka) – występ grupy teatralnej dorosłych GOK Piątnica – scenka kabaretowa pn. „Nie ten pokój” oraz koncert lokalnego artysty i występy artystyczne dzieci - luty,
- Koncert z okazji dnia Kobiet i Mężczyzn - występ akordeonisty Michała Sawickiego oraz grupy teatralnej dorosłych GOK Piątnica – scenka kabaretowa pn. „Nie ten pokój” w reżyserii Tomasza Bogdana Rynkowskiego,
- Wielkanocne Spotkanie Seniorów – marzec,
- „Powitanie wakacji” – cykliczna impreza dla dzieci i młodzieży o charakterze prewencyjnym - spektakl o tematyce profilaktycznej dla dzieci i młodzieży oraz gry, zabawy – czerwiec,
- Koncert w ramach XIII Podlaskiej Oktawy Kultur - lipiec.
- Kiermasz i warsztaty ozdób bożonarodzeniowych – grudzień,
- Wigilijne Spotkanie Opłatkowe seniorów z gminy Piątnica – koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Seniorów Piątniczanie oraz zaproszonych gości – grudzień.
II. Działalność kulturalno – wychowawcza i artystyczna.
Działalność ośrodka można podzielić na kilka podstawowych kierunków:
-
edukacyjno – wychowawczy - uczestnictwo dzieci i młodzieży w stałych formach pracy GOK,
-
prezentacyjny – wyszukiwanie talentów poprzez organizację konkursów, turniejów, przeglądów, wystaw na różnych szczeblach i prezentowanie dorobku artystycznego na zewnątrz,
-
artystyczny - proponowanie sposobów spędzania czasu wolnego mieszkańcom gminy poprzez organizację ciekawych spotkań, występów artystycznych i towarzyskich,
-
organizacyjno – administracyjny – dokonywanie wszelkich czynności z zakresu obsługi administracyjnej placówki (kadry, księgowość, zarządzanie, wszelka dokumentacja, archiwizacja, informatyzacja, promocja działalności, dokonywanie wszelakich zakupów do placówek, przygotowywanie lub wynajmowanie sali na różnego rodzaju występy gościnne z innych placówek, seminaria, zebrania, narady, wynajmy itp.)
-
Stałe formy pracy kulturalno – wychowawczej:
-
zajęcia teatralne dla osób dorosłych,
-
Zespół Seniorów „Piątniczanie”,
-
koło młodego dziennikarza,
-
kółko plastyczne,
-
zajęcia świetlicowe dla dzieci i młodzieży,
-
Działalność oświatowa: - 35 form, 1.025 uczestników,
-
Sesje Rady Gminy,
-
zebrania, seminaria, szkolenia, narady różnych grup zawodowych i społecznych,
-
prelekcje, pokazy dla mieszkańców gminy na różne tematy.
-
Wydarzenia kulturalne (w tym udział w imprezach organizowanych przez inne podmioty) – 10 form z udziałem ok.
1.057 uczestników:
-
22.06. - 08.07. - „Żywe lekcje historii” - wydarzenie w ramach projektu FORToMANIA z programu Kultura Interwencje 2021. - 4 spacery po fortach w Piątnicy oraz wizyta w Muzeum Fortecznym pod przewodnictwem: p. Ludwik Zalewski. 100 uczestników -mieszkańców gm. Piątnica,
-
25.06. - wydarzenie artystyczne pt. „Dobry wieczór z kulturą” - koncert Michała Sawickiego z synem, spotkanie z Stanisławem Chaberkiem – autorem wystawy „Intarsja”, spektakl teatralny „Nie ten pokój” w wykonaniu grupy teatralnej GOK P-ca – ok. 100 widzów (Gminna Hala Sportowa),
-
17.07. - Spektakl teatralny pt. „1000 franków Norwida” - w wykonaniu Sceny RODE z okazji z okazji ogłoszenia przez Sejm RP rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida – 30 widzów (30 % obłożnie sali – obostrzenia covid),
-
24.07. - „Piknik forteczny” - impreza plenerowa w ramach projektu FORToMANIA z programu Kultura Interwencje 2021 – z rekonstrukcją bitwy o forty z 1920 roku oraz liczne koncerty, kiermasze, wystawa sprzetu wojskowego – ok. 500 uczestników,
-
06.09. - Narodowe czytanie „Moralność Pani Dulskiej” - org. Biblioteka Publiczna Gminy Piątnica - 80 uczestników,
-
15.09. - Występ Zespołu „Piątniczanie” podczas łomżyńskiej SENIORADY 2021 - 17 uczestników,
-
25.09.2021 - Koncert Czesława Mozila - 70 uczestników,
-
29.10. - „Kultura i zdrowie nie tylko dla seniora” wydarzenie kulturalno-profilaktyczne - 80 uczestników:
- „Wielolekowość” - prelekcja zdrowotna – dr. Ewa Fiega,
- „W zdrowym ciele zdrowy duch – zasady prawidłowego żywienia” - spotkanie z dietetykiem medycznym,
- spotkanie z rehabilitantem – MEDICOR,
- „Narwiański zielnik” - prelekcja p. Teresy Grużewskiej,
- „O rogatej gwieździe i nie tylko – drozdowskie legendy i opowieści” - promocja książki Marcina Rydzewskiego,
- „Upragniona kromka chleba” - wspomnienia z Kazachstanu – promocja książki Danuty Komorowskiej,
- występ Zespołu Seniorów Piątniczanie,
- koncert muzyki elektronicznej Witolda Kopańczyka,
- koncert Andrei Lattariego „CIAO AMORE – najpiękniejsze włoskie przeboje” koncert Andrei Lattariego,
-
21.12. - Kulturalna Wigilia – spotkanie wigilijne grup amatorskich działających przy GOK Piątnica - występ kolędowy Zespołu Seniorów Piątniczanie oraz Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Piątnica - 40 uczestników,
-
22.12. - rozdanie nagród w konkursach: - fotograficznym pt.„Gmina Piątnica – cztery pory roku. Kalendarz 2022” - edycja jesienna i podsumowanie wszystkich czterech edycji konkursu oraz plastycznym pt.„Bożonarodzeniowa kartka pocztowa”- 40 uczestników.
-
Warsztaty – 6 form:
-
13 - 24.01. - „Szachy od podstaw” - internetowy kurs dla początkujących – 24 odcinki,
-
20.08. - 10.09. - Warsztaty tworzenia gier planszowych w ramach projektu „Drozdowo w grze. Gra w Drozdowie” BMK – PIK – 4 spotkania z udziałem 10 uczestników,
-
28.07. - 10.09. -Warsztaty plastyczne w ramach projektu „Drozdowo w grze. Gra w Drozdowie” (plastyczne opracowanie gry i kart o Drozdowie – 4 spotkania z udziałem 10 uczestników ,
-
16.09. - 20.10. - „Bezpieczeństwo w sieci” i „Dziennikarstwo on-line” - warsztaty dla dzieci i młodzieży (grupa ze SP Dobrzyjałowo) w ramach projektu Cyfrowe GOKi - – 10 spotkań z udziałem 8 uczestników,
-
październik - „Bezpieczeństwo w sieci” i „Dziennikarstwo on-line” - warsztaty dla dzieci i młodzieży (grupa z Piątnicy) w ramach projektu Cyfrowe GOKi – 8 spotkań z udziałem 8 uczestników,
-
20.11. - Warsztaty tworzenia ozdób bożonarodzeniowych – współorganizacja ze Stowarzyszeniem Rozwoju Gminy Piątnica – 30 uczestników.
-
Wystawy – 5:
-
styczeń – 10 marzec - wystawa prac wykonanych przez uczestników warsztatów intarsji i inicjatywy kulturalnej „Maluję drewnem” oraz prac artystycznych intarsji p. Stanisława Chaberka , w ramach projektu „Klamra kultury” DK+ Inicjatywy Lokalne 2020,
-
12 marca – 31 maj – „Zimowe scenerie” - wystawa pokonkursowa,
-
czerwiec – 20 grudzień - Wystawa plakatów „1920 - Wojna światów” - Instytut Pamięci Narodowej,
-
od 20 grudzień – wystawa pokonkursowych prac plastycznych „Bożonarodzeniowa kartka pocztowa”,
-
od 20 grudzień - wystawa pokonkursowych fotografii konkursu „Gmina Piątnica – cztery pory roku. Kalendarz 2022”.
-
Konkursy, turnieje – 13, z udziałem 511 uczestników:
-
styczeń – konkurs On-line na życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka „Życzę Babci i Dziadkowi też” - 20 uczestników, 10 laureatów,
-
styczeń - „I Rodzinny Konkurs Świąteczny – Piernikowe Inspiracje” – On-line, 3 laureatów,
-
luty - Konkurs Plastyczny o zasięgu gminnym pt. „Zimowe scenerie” - 156 uczestników, 38 laureatów,
-
19.02.1 – 21.03. - Konkurs fotograficzny „Gmina Piątnica – cztery pory roku. Kalendarz 2022”– edycja zimowa - 24 uczestników, 11 laureatów,,
-
26.04. - „Baje, bajki, bajeczki...” - XXXIV Mały Konkurs Recytatorski - online – etap gminny - 35 uczestników, 12 laureatów,,
-
6.05. - „Baje, bajki, bajeczki...” - XXXIV Mały Konkurs Recytatorski – online – etap powiatowy - 20 uczestników, 8 laureatów,
-
26.05. - Fecebookowy konkurs z okazji Dnia Matki – online – etap powiatowy - 11 uczestników, 3 laureatów,
-
28.05. – II Rodzinny Konkurs Literacki „Wierszopisanie” - online – konkurs nie został rozstrzygnięty – wpłynął 1 wiersz.
-
22.03. – 22.06. - Konkurs fotograficzny „Gmina Piątnica – cztery pory roku. Kalendarz 2022”– edycja wiosenna - 18 uczestników, 8 laureatów,
-
23.06. – 23.09. - Konkurs fotograficzny „Gmina Piątnica – cztery pory roku. Kalendarz 2022”– edycja letnia - 15 uczestników, 10 laureatów,
-
21.10. - XXVI Nadnarwiański Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej (zasięg powiatowy) – Piątnica'2021 – 37 uczestników, 23 laureatów,
-
24.09. – 19.11. - Konkurs fotograficzny „Gmina Piątnica – cztery pory roku. Kalendarz 2022”– edycja jesienna - 19 uczestników, 6 laureatów,
-
18.11. - 08.12. - Gminny Konkurs Plastyczny „Bożonarodzeniowa kartka pocztowa” -152 uczestników, 34 laureatów.
-
Działalność rozrywkowo – wypoczynkowa, turystyczna i sportowo – rekreacyjna:
-
18.06. - wycieczka z okazji Dnia Dziecka i zbliżających się wakacji do Wigierskiego Parku Narodowego: przejazd zabytkową kolejką wąskotorową, obiad w Augustowie, spacer bulwarami wzdłuż rzeki Netty, rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej: Augustów – Studzieniczna – Augustów – 43 uczestników,
-
01 lipiec – 31 sierpień - „Wakacje z Qlturką” - zajęcia świetlicowe, zabawy rekreacyjno – sportowe, gry stolikowe, multimedialne, gra w tenis stołowy, mini konkursy; dyskusje i pogadanki na temat zagrożeń i bezpiecznego zachowania podczas wakacji, wolnych od wszelkiego rodzaju używek – wg zapotrzebowania,
30.10. - wieczorek taneczny dla seniorów - 45 uczestników.
-
Inne formy działalności:
-
wynajmy pomieszczeń GOK na uroczystości rodzinne, pokazy handlowe artykułów dla mieszkańców, szkolenia, konsultacje itp.,
-
badania mammograficzne dla kobiet z terenu gminy Piątnica – MAMMOBUS,
-
nagłaśnianie oraz fotorelacja imprez gminnych i zewnętrznych,
-
uczestnictwo dyrektora i pracowników oraz reprezentacja ośrodka podczas różnych uroczystości organizowanych przez podmioty zewnętrzne,
-
udostępnianie sali zewnętrznym podmiotom na przeprowadzanie konkursów, prób, zajęć o charakterze kulturalnym, edukacyjnym oraz społecznym.
-
Realizacja projektów z dofinansowaniem środkami zewnętrznymi:
W okresie sprawozdawczym Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy przygotował i złożył do MKiDN, Narodowego Centrum Kultury i innych podmiotów, 9 wniosków o dofinansowanie działań kulturalnych:
1. Wnioski złożone do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - trzy projekty:
-
„Podróże po kulturze - średniowieczne fascynacje” - cykl wyjazdów tematycznych do dużych ośrodków kultury, takich jak: muzea, kina, teatry, filharmonia oraz miejsc ważnych dla kultury i historii narodowej oraz warsztaty rękodzieła i taneczne osadzone w epoce średniowiecza - program „Kultura dostępna 2021” - nie otrzymał dofinansowania.
-
„Skwer kultury” - warsztaty artystyczne inspirowane nurtem „street artu”, wystawy, przedstawienia i występy ulicznych artystów - program „Edukacja kulturalna” - nie otrzymał dofinansowania.
-
„Doposażenie Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy w sprzęt do realizacji, zapisu i publikacji wydarzeń kulturalnych” - zadanie polegające na zakupie brakujących lub wyeksploatowanych elementów nagłośnienia scenicznego, instrumentu muzycznego, sprzętu foto/video oraz mebli – program „Infrastruktura domów kultury” - nie otrzymał dofinansowania.
2. Wnioski złożone do Narodowego Centrum Kultury (styczeń - marzec 2021 r.) - dwa projekty:
-
„W krainie folkloru Podlasia i Kurpi” - program EtnoPolska 2021 - warsztaty rękodzielnicze z technik tkania za pomocą bardka oraz wikliniarstwa, EtnoPikniki z licznymi atrakcjami i animacjami, organizacja Powiatowego Konkursu Plastycznego oraz wyjazd do Warszawy na koncert PZLPiT Mazowsze - nie otrzymał dofinansowania.
-
„FORToMANIA” - program Kultura Interwencje 2021 - cykl spotkań w ramach „Żywych Lekcji Historii” połączonych ze zwiedzaniem Muzeum Fortecznego oraz mobilną grą terenową dotyczącą historii piątnickich Fortów Carskich. Organizacja i realizacja rekonstrukcji Bitwy z 1920 roku, która odbyła się na terenie fortyfikacji oraz Pikniku Fortecznego z licznymi atrakcjami.
Wniosek otrzymał 42.000,00 zł dofinansowania otrzymując jednocześnie od komisji konkursowej 82,75 punktów, został sklasyfikowany na 45 miejscu przy 262 projektach, które również otrzymały wsparcie swoich działań od NCK. Aby dostosować działania do otrzymanego dofinansowania zrezygnowano ze stworzenia i przeprowadzenia mobilnej gry terenowej.
Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniósł 75.749,23 zł. Uzyskano także dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, edycja 2021 w zakresie organizacji „Rekonstrukcji walki o Forty w Piątnicy 1920” na kwotę 15.500,00 zł, natomiast wkład własny Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy wyniósł 18.249,23 zł.
3. Wnioski złożone do Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego z Funduszu Patriotycznego (kwiecień 2021 r.) - dwa wnioski:
-
„FORTogranie” - działania edukacyjne na temat historii piątnickich Fortów Carskich oraz ich roli jaką odegrały w walkach o wolność narodu polskiego. Warsztaty dla młodzieży stworzenia mobilnej gry terenowej o okresie walk polsko-bolszewickich w roku 1920 odbywających się na terenie Fortów oraz Turniej Gry Terenowej wraz z Fortecznym Piknikiem Rodzinnym z licznymi atrakcjami oraz występami lokalnych i zaproszonych artystów - nie otrzymał dofinansowania.
-
„Zwiększenie funkcji patriotycznej Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy” - termomodernizacja budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy, wykonanie opaski odwadniającej, wentylacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz remont schodów z dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych.
Całkowita kwota projektu – 495.257,53 zł, kwota dofinansowania 495.257,53 zł.
Projekt napisany przez Gminę Piątnica we współpracy GOK Piątnica - nie otrzymał dofinansowania.
4. Wniosek złożony do Podlaskiego Instytutu Kultury (kwiecień – maj 2021 r.) w ramach konkursu realizowanego w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury – otrzymał dofinansowanie.
-
„Drozdowo w grze – gra w Drozdowie” - na podstawie zorganizowanych spacerów tematycznych z przewodnikami i przeprowadzonymi warsztatami plastycznymi i „tworzenia gier”, młodzież stworzyła grę planszową o historii i bogactwach przyrodniczych Drozdowa i najbliższej jego okolicy. Premiera gry nastąpiła podczas wydarzenia podsumowującego wydarzenie, w trakcie którego odbył się turniej nowo powstałej gry oraz ciekawa prelekcja zielarska i promocja książki o legendach drozdowskich.
Projekt uplasował się na 3 pozycji z 47 złożonych wniosków i jako jeden z trzynastu uzyskał dofinansowanie w kwocie 7.625,00 zł – 100% całości i został zrealizowany w miesiącach lipiec – wrzesień 2021 w Świetlicy Wiejskiej w Drozdowie.
5. Wniosek złożony dnia 21 maja 2021 roku do projektu Narodowego Centrum Kultury „Konwersja Cyfrowa Domów Kultury” w ramach programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 (ogłoszenie wyników - lipiec 2021 r.)
-
doposażenie GOK Piątnica w sprzęt cyfrowy spełniający współczesne wymogi techniczne przy realizacji, archiwizacji oraz publikacji w sieci wydarzeń kulturalnych z udziałem dziecięcych, młodzieżowych, dorosłych i seniorskich grup amatorskiego ruchu artystycznego oraz organizowanych i współorganizowanych przez Ośrodek imprez kulturalnych. Ponadto wniosek zakładał przeprowadzenie szeregu działań mających na celu podniesienie wiedzy i umiejętności pracowników GOK Piątnica, w zakresie produkcji, edycji i publikacji w sieci wydarzeń kulturalnych i artystycznych zapisanych w postaci cyfrowej.
Całkowita kwota projektu – 178.580,00 zł, kwota dofinansowania 175.080,00 zł - nie otrzymał dofinansowania.
-
Udział w projekcie „Cyfrowe GOK – i w podregionie łomżyńskim” realizowany przez Fundację VCC oraz współfinansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Projekt przeprowadzany był w dwóch etapach:
-
zrealizowane zostały szkolenia grupowe pracowników gminnych samorządowych jednostek kultury w formie spotkań on-line. Szkolenie obejmowało 30h z zakresu dziennikarstwa online oraz 30h wykładów z bezpieczeństwa w sieci.
-
Przeszkoleni pracownicy GOK zwerbowali dwie grupy szkoleniowe dzieci i młodzieży w wieku 9 – 11 lat. Jedna z grup spotykała się w Szkole Podstawowej w Dobrzyjałowie, a druga grupa swoje zajęcia miała w GOK Piątnica. Podczas szkoleń młodzież poznawała tajniki pracy dziennikarza online, sztukę fotografii i obróbki zdjęć oraz elementy projektowania graficznego, a także została zaznajomiona z podstawami bezpiecznego korzystania z sieci.
-
Ponadto w ramach działań projektowych Fundacja VCC doposażyła Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy w sześć laptopów, które będą służyły w dalszym ciągu komputerowemu edukowaniu mieszkańców i osób starszych naszej gminy.
-
-
Sprawy administracyjno – organizacyjne.
W minionym roku w GOK Piątnica oraz świetlicach wiejskich nie przeprowadzono większych prac remontowych.
W Świetlicy Wiejskiej w Drozdowie wykonano zabudowę przesuwnej szafy do przechowywania sprzętu i materiałów oraz wymieniono pakiet szklany w jednym z okien. Zakupiono także nowy telewizor 55 calowy oraz artykuły biurowe i plastyczne do zajęć z dziećmi. Do Świetlicy Wiejskiej w Murawach zakupiono grzejnik konwektorowy oraz power audio z mikrofonami, a także materiały biurowe i plastyczne do zajęć z dziećmi.
Na potrzeby GOK Piątnica zakupiono jeden komputer PC z monitorem, 1 fotel biurowy, 50 krzeseł, sprzęt nagłośnieniowy, kolorową kserokopiarkę A3, drobne wyposażenie komputerowe, programy komputerowe oraz artykuły biurowo - papiernicze. Wykonano także projekty i gadżety reklamowe (do projektu FORToMANIA) z przeznaczeniem na upominki i nagrody w trakcie Pikniku Fortecznego. Wykonano także 200 sztuk kalendarzy na rok 2022, będących końcową formą całorocznego konkursu fotograficznego „Gmina Piątnica – cztery pory roku. Kalendarz 2022” z przeznaczeniem na nagrody dla uczestników tego konkursu.
W ramach Funduszu Sołeckiego zakupiony został także sprzęt sceniczny na kwotę 24.844,00 zł, w tym instrument klawiszowy Yamaha, kolumny aktywne, rejestrator przenośny oraz mikrofony nagłowne.
Zajmowano się również monitorowaniem, gromadzeniem i opracowywaniem dokumentacji niezbędnej do składania projektów ministerialnych oraz innych organizacji, przeprowadzono szereg spotkań konsultacyjnych, szkoleń (głównie online), dotyczących pozyskiwania środków zewnętrznych.
Istotnym elementem działalności GOK była również promocja ośrodka, gminy oraz organizowanych imprez, projektów, poprzez administrowanie strony internetowej www.gokpiatnica.pl oraz umieszczanie wszelkich informacji na portalu społecznościowym Facebook w celu szerszego dostępu informacji dla potencjalnych odbiorców naszych wydarzeń.
W okresie sprawozdawczym przeprowadzono również 8 narad roboczych i spotkań z pracownikami w siedzibie ośrodka oraz 7 kontroli wyjazdowych do podległych placówek.
Dyrektor i pracownicy ośrodka brali udział w 25 formach szkoleniowych (w tym online) - konferencjach, warsztatach, sesjach, podnoszących kwalifikacje i wiedzę pracowników z rożnych zagadnień dotyczących funkcjonowania instytucji kultury.
Dyrektor brał dodatkowo udział w szkoleniu dyrektorów w Ciechanowcu w dniach 20 - 21.05.2021 r. w Forum Kultury w ramach programu Narodowego Centrum Kultury - Bardzo Młoda Kultura.
Ponadto sporządzano sprawozdania dokumentujące podstawową działalność placówki, sprawozdania GUS, roczne plany pracy, regulaminy, protokoły i dyplomy konkursowe, pokonkursowe wystawy prac plastycznych, okolicznościowe dekoracje, wszelkiego rodzaju zakupy do placówek dotyczące działalności kulturalnej (zakup nagród, dekoracji, materiałów biurowych i plastycznych, materiałów higienicznych oraz wszelkiego rodzaju wyposażenia), dokonywano wszelkich czynności organizacyjno – administracyjnych w związku z wynajmowaniem pomieszczeń Ośrodka przez osoby prywatne oraz instytucje, jak również wszelkie czynności związane ze sprawami pracowniczymi oraz administracją budynku.
-
Finanse.
Stan środków na początku roku |
- |
808,52 zł |
---|---|---|
Zobowiązania niewymagalne ogółem |
- |
867,14 zł |
1. Dotacja z budżetu gminy |
- |
468.000,00 zł |
2. Przychody z prowadzonej działalności - wynajem pomieszczeń, darowizny: - przychody różne: |
- - |
4.850,00 zł 5.860,00 zł |
3. Dofinansowanie projektów z NCK, PIK, fundacji – środki zewnętrzne |
- |
65.125,00 zł |
Ogółem 1-3 |
- |
543.835,00 zł |
Wyszczególnienie |
Wydatkowano (zł) |
% posiadanych środków |
|
337.247,83 |
62,0 |
|
38.414,90 |
7,1 |
|
7.239,57 |
1,3 |
|
36.169,47 |
6,7 |
|
35.975,86 |
6,6 |
|
88.787,37 |
16,3 |
Ogółem: |
543.835,00 zł |
100 |
Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy wpływy z najmu pomieszczeń, przeznaczył na bieżącą działalność placówki.
Utworzono: 25/04/2023 09:56 przez: Sylwester Świderski
Zmodyfikowano: 25/04/2023 09:57 przez: Sylwester Świderski
Rok 2020