PLANOWANIE I SPRAWOZDAWCZOŚĆ

Rok 2018

SPRAWOZDANIE

z działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy

i Świetlic Wiejskich za rok 2018

Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy prowadzi działalność w zakresie upowszechniania kultury na podstawie Statutu Gminnego Ośrodka Kultury nadanego uchwałą Rady Gminy Piątnica.

Misją Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy jest rozpoznawanie, rozwijanie i zaspokajanie potrzeb kulturalnych społeczności lokalnej, szeroko pojęta edukacja kulturalna oraz działania na rzecz wspólnoty świadomie uczestniczącej i współtworzącej swoją małą ojczyznę.

Wizja Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy:

Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy będzie animował działania kulturalno-społeczne, integrował społeczność lokalną, zapewniał różnorodne formy spędzania wolnego czasu oraz wszechstronnie edukował do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Dzięki temu stanie się centrum kulturalnym Gminy Piątnica, w którym będzie pracował aktywny, kompetentny i kreatywny zespół ludzi, oparty na następujących zasadach kluczowych: szczerości, dialogu, aktywności i realizmie. Sam budynek będzie nowoczesny, wielofunkcyjny i pozbawiony barier dla osób niepełnosprawnych. Będziemy otwarci na wymianę doświadczeń i współpracę w oparciu o dobry przepływ informacji oraz skuteczną promocję naszych działań, finansowanych również ze środków zewnętrznych.

Do podstawowych zadań ośrodka należy w szczególności:

  • edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę,

  • tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz zainteresowanie wiedzą i sztuką,

  • tworzenie warunków dla rozwoju folkloru, a także rękodzieła ludowego i artystycznego,

  • rozpowszechnianie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb i zainteresowań kulturalnych, rekreacyjno – sportowych społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

I. Sieć i baza placówek kultury.

Upowszechnianiem kultury w gminie Piątnica zajmuje się Gminny Ośrodek Kultury i dwie świetlice wiejskie: w Drozdowie i Murawach.

  1. Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy działa na powierzchni 197 m2. Posiada salę wielofunkcyjną, salę zajęć zespołów oraz pomieszczenie biurowe i kuchenne,. W wymienionych salach prowadzona jest statutowa działalność GOK, a także pomieszczenia udostępniane są na różnego rodzaju spotkania, zebrania, narady, konferencje, szkolenia rolnicze, sesje RG oraz pokazy i kiermasze. Ponadto pomieszczenia GOK oraz Świetlicy Wiejskiej w Drozdowie wynajmowano na uroczystości rodzinne i towarzyskie oraz spotkania reklamowe różnych firm handlowych. GOK od wielu lat boryka się z problemami lokalowymi, brakiem pomieszczeń magazynowych, biurowych, szatni oraz specjalistycznych pomieszczeń do pracy z dziećmi, co w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie i zaspokajanie wszystkich potrzeb społeczności lokalnej oraz uniemożliwia gromadzenie i przechowywanie nowego oraz posiadanego już mienia. Nie ma również możliwości spełnienia wymogów narzuconych przez ustawodawców dotyczących np. ochrony danych osobowych, organizacji składnicy akt i innych.

  2. W Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy w 2018 roku zatrudnione były 2 osoby w pełnym wymiarze czasu pracy: dyrektor i instruktor, a także 1 instruktor z Urzędu Pracy zatrudniony z programu „30 -” na okres dwóch lat.

    Na podstawie umowy o pracę zatrudniona na pól etatu jest również osoba sprzątająca pomieszczenia GOK oraz na 1/5 etatu zatrudniony jest również pracownik pełniący obowiązki głównego księgowego, a na podstawie umowy zlecenia zatrudniony jest instruktor prowadzący zajęcia wokalne z Zespołem Seniorów „Piątniczanie” oraz instruktor prowadzący zajęcia teatralne z dziećmi i młodzieżą.

  3. Świetlice Wiejskie w Drozdowie i Murawach posiadają dwa pomieszczenia: salę główną i biurową. Nie są wyposażone w ogrzewanie CO, posiadają ogrzewanie konwektorowe.

    Pracownik zatrudniony w Świetlicy Wiejskiej w Drozdowie pracował w wymiarze 3/4 etatu od środy do niedzieli w godz. od 1500 do 2100, mając w obowiązkach również sprzątanie pomieszczeń placówki.

    W Świetlicy Wiejskiej w Murawach od lutego do czerwca staż odbywał pracownik z Urzędu Pracy z programu „Staże”, a od listopada zatrudniona została osoba na umowę o pracę w wymiarze 1/2 etatu. Pracownik pracuje od czwartku do niedzieli w godzinach 1500 - 2000, mając w obowiązkach również sprzątanie pomieszczeń placówki.

    Wszystkie pierwsze niedziele miesiąca są dniami wolnymi dla pracowników.

    W placówkach prowadzone są stałe, codzienne zajęcia świetlicowe – rozgrywki w tenis stołowy oraz piłkarzyki, gry stolikowe oraz komputerowe, różnego rodzaju zajęcia plastyczne, a także istnieje możliwość korzystania z wybranych programów telewizyjnych.

    Organizowane się także doraźne imprezy okolicznościowe i towarzyskie (organizowane samodzielnie lub wspólnie z GOK) np. wycieczki krajoznawcze, dni matki, dziecka, mikołajki, andrzejki, zabawy plenerowe, wystawki prac plastycznych oraz akcje „Ferie zimowe”).

    Oprócz tego w świetlicach organizowane były szkolenia, zebrania, narady (rolnicze, sołeckie, OSP i inne) oraz drożne wynajmy pomieszczeń lub wyposażenia, podmiotom zewnętrznym lub osobom prywatnym..

    Świetlice posiadają po dwa stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, z którego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy miejscowości.

Inne wydarzenia realizowane przez świetlice to:

a). Świetlica Wiejska w Drozdowie w miesiącach sierpień – listopad, realizowała wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Piątnicy projekt pn. :”Oni tu żyli, my tu jesteśmy – nie zapominamy” w ramach konkursu „Lokalne projekty kulturalne” z programu Pomost dla Niepodległej koordynowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku (opis pkt. 9d), oprócz tego:

  • zajęcia pt. „ Życie w dolinie w okresie zimowym” w siedzibie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowym Doliny Narwi w Drozdowie

  • Warsztaty Wielkanocnych Ozdób

  • Warsztaty - Bożonarodzeniowe Ozdoby

  • „Pożegnanie wakacji” - rajd rowerowy - impreza plenerowa, gry, zabawy, wspólny posiłek, upominki – impreza na terenie Fortu III zorg. przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica,

Ponadto mieszkańcy Drozdowa, dzieci, młodzież, osoby dorosłe, seniorzy, wielokrotnie uczestniczyli w różnorakich formach proponowanych przez GOK Piątnica.

b). Świetlica Wiejska w Murawach przeprowadziła:

  • mini konkurs plastyczny pn. „Przywołujemy zimę”

  • Andrzejkowy wieczór wróżb i zabaw dla dzieci,

  • mini konkurs plastyczny „Ozdoby Bożonarodzeniowe”

Instruktorzy zatrudnieni w świetlicach, niejednokrotnie pełnili również swoje obowiązki służbowe, wspierając personalnie wiele działań organizowanych przez GOK Piątnica.

  1. GOK jest koordynatorem działalności świetlic, wspiera instruktażowo i merytorycznie. W tym celu raz w miesiącu organizowane są narady robocze o różnorodnej tematyce:

  • podejmowanie wspólnych inicjatyw, planowanie i rozdział zadań;

  • praca na rzecz dzieci, młodzieży i ludzi starszych;

  • instruktaże dotyczące organizacji imprez;

  • analiza planów pracy i ocena ich realizacji;

  • sprawy finansowe;

  • sprawy administracyjno – organizacyjne i pracownicze.

  1. W ramach działalności GOK prowadzona jest edukacja kulturalna dzieci i młodzieży z terenu całej gminy na zasadzie uczestnictwa w kołach zainteresowań oraz imprezach kulturalnych organizowanych przez GOK cyklicznie, bądź też okolicznościowo: konkursy plastyczne, recytatorskie, wokalne, wernisaże, wycieczki krajoznawcze i rekreacyjne, imprezy plenerowe, przedstawienia teatralne dla dzieci itp. Ponadto, każdego dnia, każda placówka pełniła funkcję opiekuńczo – wychowawczą prowadząc zajęcia świetlicowe dla dzieci i młodzieży.

  1. Ważną rolę pełni również ośrodek w organizacji czasu wolnego ludziom starszym, proponując im uczestnictwo w organizowanych cotygodniowo zajęciach Zespołu Seniorów „Piątniczanie”, jak również w innego rodzaju wydarzeniach, tj. spotkania wielkanocne, wigilijne, spektakle teatralne, koncerty oraz wyjazdy plenerowe, wycieczki i wieczorki taneczne oraz wyjazdy na konkursy, festiwale oraz do zaprzyjaźnionych ośrodków na wymiany doświadczeń kulturalnych.

  1. Działalność GOK ma na celu kształtowanie osobowości dzieci i młodzieży, przygotowanie ich do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym, ujawnianie i rozwijanie uzdolnień w amatorskim ruchu artystycznym, budzenie zainteresowań kulturotwórczych, wdrażanie do kultywowania tradycji oraz kulturalnego spędzania czasu wolnego pozbawionego wszelkiego rodzaju używek. Stałą troską jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przebywających w placówce, a także kształtowanie nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym.

II. Działalność kulturalno – wychowawcza i artystyczna.

Działalność ośrodka można podzielić na kilka podstawowych kierunków:

  • edukacyjno – wychowawczy - uczestnictwo dzieci i młodzieży w stałych formach pracy GOK,

  • prezentacyjny – wyszukiwanie talentów poprzez organizację konkursów, turniejów, przeglądów, wystaw na różnych szczeblach i prezentowanie dorobku artystycznego na zewnątrz,

  • artystyczny - proponowanie sposobów spędzania czasu wolnego mieszkańcom gminy poprzez organizację ciekawych spotkań, występów artystycznych i towarzyskich,

  • organizacyjno – administracyjny – dokonywanie wszelkich czynności z zakresu obsługi administracyjnej placówki (kadry, księgowość, zarządzanie, wszelka dokumentacja, dokonywanie wszelakich zakupów do placówek, przygotowywanie lub wynajmowanie sali na różnego rodzaju występy gościnne z innych placówek, seminaria, zebrania, narady, wynajmy itp.)

  1. Stałe formy pracy kulturalno – wychowawczej:

  • zajęcia teatralne

  • zajęcia wokalne

  • Zespół Seniorów „Piątniczanie”,

  • nauka gry na instrumentach muzycznych (gitara, keyboard)

  • zajęcia świetlicowe dla dzieci i młodzieży,

  • Środowiskowe Ognisko Wychowawcze TPD

  1. Działalność oświatowa: - 42 formy, 1.819 uczestników,

  • Sesje Rady Gminy,

  • zebrania, seminaria, szkolenia, narady różnych grup zawodowych i społecznych,

  • prelekcje, pokazy dla mieszkańców gminy na różne tematy.

  1. Wydarzenia kulturalne (w tym udział w imprezach organizowanych przez inne podmioty) - 24 z udziałem ok. 1.670 uczestników:

  • 06.01. - występ Zespołu Seniorów „Piątniczanie” z okazji Święta Trzech Króli, podczas Mszy Świętej w kościele parafialnym w Piątnicy - około 100 widzów,

  • 20.01. - spektakl teatralny Teatru ARS-media z Krakowa dla podopiecznych WTZ w Marianowie – 75 widzów,

  • 13.02. - recital Roberta Cichowicza z zespołem pn. „Walentynki lirycznie - 130 widzów,

  • 06.03. - występ Kabaretu z Konopi – program pt. „Jaja z wolnego wybiegu” - 120 widzów,

  • 07.03. - „Cyberpułapka” - profilaktyczny spektakl teatralny dla młodzieży szkolnej z ZSzP w Piątnicy – EDU-ARTIS Kraków – 100 widzów,

  • 24.03. - spotkanie Wielkanocne Seniorów - występ Zespołu Śpiewaczego Seniorów „Piątniczanie” (wspólne życzenia, poczęstunek, śpiew) – 80 uczestników,

  • 08.04. - występ Zespołu Seniorów „Piątniczanie” z okazji Wielkanocy, podczas Mszy Świętej w kościele parafialnym w Piątnicy – około 100 osób,

  • 16.05. - występ Artura Barcisia „Artur Barciś Show” - 120 widzów,

  • 25.05. – podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego „Być jak Irena Sendlerowa” - wręczenie nagród – 45 widzów,

  • czerwiec – sierpień - 8 spotkań uczestników projektu pn .„Podwórko - Reaktywacja” oraz konsultacje międzypokoleniowe w Piątnicy, Murawach i Drozdowie – 181 uczestników,

  • 19.06. - Przedstawienie w wykonaniu kółka teatralnego Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy pt. „Śmiech to zdrowie” – 100 widzów,

  • 05.10. - „Piątego w piątek tańce w Piątnicy” - potańcówka z Kapelą Miód na Serce (zadanie pt. „Myślą Oskara Kolberga. Śladem Ks. Skierkowskiego” współfinansowane ze środków UMW Podlaskiego oraz Starostwa Powiatowego – z udziałem około 70 osób,

  • 25.10. - Występ Kabaretu Szpilka z Białegostoku - 100 widzów,

  • 9.11. - Koncert z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości w ramach projektu „Rozmaitości folkowo-patriotyczne” - występy laureatów Nadnarwiańskiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, Zespołu Seniorów Piątniczanie oraz zespołu folkowo - rokowego REDLIN ok. 150 widzów,

  • 17.11. - „Etno potańcówka” z „Kapelą Trzy Czwarte” z udziałem Projektu Artystycznego Meandry Finał projektu „Rozmaitości folkowo-patriotyczne” Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska” - 60 widzów ,

  • 07.12. - występ grupy FUNKASANKI projekt „Kilim Carpet” w ramach Qlturiady - finału projektu „Podróże po kulturze – szlakiem stolic” - 80 uczestników,

  • 15.12. - Spotkanie Wigilijne emerytów i rencistów – występ Zespołu Śpiewaczego Seniorów „Piątniczanie” - wspólne życzenia, kolędowanie i poczęstunek – z udziałem 60 osób,

  1. Warsztaty – 10 z udziałem 283 osób:

  • 09.03. - „Drewno bez tajemnic – Intarsja” - Stanisław Chaberek - warsztaty dla młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy

  • 17.03. - 'Palma Wielkanocna” współorganizacja Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica – 60 uczestników,

  • październik - 4 x Warsztaty Form Ceramicznych - „Symbole polskości” - Projekt MKiDN „Podróże po kulturze – szlakiem stolic” Kultura Dostępna 2018

  • 19.10. i 29.10. - 2 x Warsztaty plastyczne - Dekoracja koszulek i toreb bawełnianych - Projekt „Rozmaitości folkowo-patriotyczne” NCK,

  • 30.10. i 06.11. - 2 x Warsztaty plastyczne - Wycinanki kurpiowskie i wiklina papierowa - Projekt „Rozmaitości folkowo-patriotyczne” NCK,

  1. Wystawy – 6 z udziałem ok. 1.600 osób

  • grudzień – luty 2018 – wystawa obrazów Stanisława Chaberka pt. „Drewno bez tajemnic” - technika wykonanych prac – intarsja,

  • 14 marzec – 08 maj – wystawa fotograficzna z działań prowadzonych w ramach projektu pn. „Podróże po kulturze – szlakiem stolic” realizowanego ze środków MKiDN Kultura Dostępna 2017,

  • maj – październik - pokonkursowa wystawa prac plastycznych Powiatowego Konkursu Plastycznego pn. „Być jak Irena Sendlerowa”,

  • 9 listopad – marzec 2019 - Wystawa pokonkursowa Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. „Rozmaitości folkowo-patriotyczne” - projekt NCK – Kultura Interwencje. EtnoPolska

  • 7 grudzień - Wystawa prac ceramicznych „Symbole polskości” w ramach Qlturiady - finału projektu „Podróże po kulturze – szlakiem stolic” - MKiDN Kultura Dostępna 2018

  • 7 grudzień – marzec 2019 - Wystawa zdjęć z realizacji działań projektu pt. „Podróże po kulturze – szlakiem stolic” - MKiDN Kultura Dostępna 2018,

  1. Konkursy, turnieje – 7 z udziałem 406 uczestników:

    • luty - ogłoszenie Powiatowego Konkursu Plastycznego pn.„Być jak Irena Sendlerowa” - wpłynęło 73 prace plastyczne,

    • 11.04. - gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego dla szkół podstawowych pt. „Baje, bajki, bajeczki” - udział wzięło 27 dzieci,

    • 26.04. – powiatowe eliminacje konkursu recytatorskiego pt. „Baje, bajki, bajeczki...” - udział wzięło 16 dzieci,

    • 15.09. - Turniej Gier i Zabaw Podwórkowych Finał Projektu „Podwórko – Reaktywacja” realizowanego ze środków WOAK Białystok w ramach projektu „Zapraszamy do gry – lokalne projekty Edukacji Kulturowej” Podlaski Pomost Kultury 2018 – udział wzięło 103 osoby,

    • październik - listopad - Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. „Rozmaitości folkowo-patriotyczne” w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018” - EtnoPolska - Narodowe Centrum Kultury - wpłynęło 128 prace plastyczne ,

    • 25.10. – XXIII Nadnarwiański Konkurs Piosenki – Piątnica'2018 pt. „Rozmaitości folkowo-patriotyczne” EtnoPolska w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018” - Narodowe Centrum Kultury (zasięg powiatowy) - udział wzięło 39 uczestników,

    • 07.12. - Qlturiada - quizy i konkursy z nagrodami w ramach finału projektu „Podróże po kulturze – szlakiem stolic” realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Kultura Dostępna 2018 - udział wzięło 20 osób, 70 widzów.

  1. Działalność rozrywkowo – wypoczynkowa, turystyczna i sportowo – rekreacyjna:

FERIADA 2018 - cykl imprez dla dzieci i młodzieży zorganizowanych w okresie ferii zimowych (22.01. 02.02.) - 13 form z udziałem 292 dzieci:

  • zajęcia świetlicowe (gry stolikowe, multimedialne, tenis stołowy, zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne) – codziennie – wg potrzeb,

  • zajęcia plastyczne – papieroplastyka, Zajęcia kulinarne - pieczenie ciast – 22.01.,

  • wyjazd do Parku Wodnego w Łomży – 25.01. i 01.02.

  • zabawy sportowe na Hali w Piątnicy – 23 i 29.01.

  • wyjazd do Teatru Lalki i Aktora w Łomży na spektakl teatralny pt. „Pinokio” -24.01.

  • wycieczka do Białegostoku – lodowisko, warsztaty w Centrum im. Ludwika Zamenhofa, kino Helios – film „Tedi i mapa skarbów” - 30.01.,

  • Dzień na folkowo – tańce (Trojak) i zabawy ludowe, samodzielne wykonanie elementów ludowego stroju kurpiowskiego „Czółka” i „Grzybka”, pieczenie „rejbaka – 31.01.,

  • Finał Feriady 2018 - „Bal kostiumowy” - zabawy z klaunami ze Świata Zabaw, konkursy, gry, słodki poczęstunek, loteria fantowa – 02.02.

Pozostałe:

  • 17.05. - wyjazd do Opery i Filharmonii Podlaskiej na musical A. Webera „Upiór w operze”,

  • 26.05. - wycieczka dla dzieci i młodzieży z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Ruciane-Nida – Mikołajki Rejs statkiem żeglugi mazurskiej do Mikołajek, obiad w barze Bart, lody w Mikołajkach, Park Wodny „Tropikana” Hotelu Gołębiewski,

  • lipiec, sierpień – „Wakacje z qulturką” - cykl zajęć świetlicowych zorganizowanych dla dzieci i młodzieży (gra w tenis stołowy, gry stolikowe i multimedialne, zabawa w karaoke, zabawy plastyczne, plenerowe, zajęcia fotograficzne itp.)

  • 22.09. - wyjazd do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku na spektakl baletowy pt. „Jezioro łabędzie” w wykonaniu Royal Russian Ballet

  1. Inne formy działalności:

  • 20.01. - Bal Karnawałowy OSP ,

  • 07.03. - „Dzień Kobiet” z Zespołem Seniorów Piątniczanie

  • 16.12. - Spotkanie Wigilijne Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Piątnica – z udziałem ok. 30 osób,

  • 18.12. - Spotkanie Wigilijne dzieci ze Środowiskowej Świetlicy TPD działającej przy GOK w Piątnicy - program bożonarodzeniowy w wykonaniu dzieci ze świetlicy, paczki świąteczne - z udziałem ok. 60 osób

  • wynajmy pomieszczeń GOK na uroczystości rodzinne, pokazy handlowe artykułów dla mieszkańców, szkolenia, konsultacje itp.

  • udział grup działających przy GOK Piątnica w różnych formach wypoczynkowo – integracyjnych organizowanych przez inne podmioty (wycieczki, spotkania towarzyskie i okolicznościowe),

  • badania mammograficzne dla kobiet z terenu gminy Piątnica – MAMMOBUS – 12.01., 15.05.,

  • nagłaśnianie oraz fotorelacja imprez gminnych i zewnętrznych,

  • uczestnictwo dyrektora i pracowników w różnych formach szkoleniowych, reprezentacja ośrodka podczas różnych uroczystości organizowanych przez podmioty zewnętrzne,

  • udostępnianie sali zewnętrznym podmiotom na przeprowadzanie konkursów, prób, zajęć o charakterze kulturalnym, edukacyjnym oraz społecznym.

  1. Zrealizowane projekty dofinansowane środkami zewnętrznymi:

W okresie sprawozdawczym Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy przygotował i złożył do różnych instytucji 5 wniosków o dofinansowanie działań kulturalnych, środkami zewnętrznymi. Cztery z nich otrzymały dofinansowanie i zostały zrealizowane do końca 2018 roku..

a). .„Podróże po kulturze – szlakiem stolic” - autorski projekt, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu KULTURA DOSTĘPNA' 2018 realizowany w okresie maj-grudzień w ramach którego odbyły się dwa tematyczne wyjazdy do muzeów i miejsc o wysokim znaczeniu historycznym i narodowym, powiązanych z historycznymi stolicami oraz znaczących instytucji oferujących wydarzenia kulturalne prezentowane na najwyższym poziomie artystycznym.

Pierwszy wyjazd:

,,Śladem dawnych stolic” - 12-14 lipiec 2018 r. - to trzydniowa eskapada z udziałem 40 uczestników, podczas której dzieci i młodzież naszej gminy odwiedziła Golub-Dobrzyń, Toruń, Biskupin i Gniezno z ich największymi atrakcjami: Zamkiem Golubskim, Centrum Popularyzacji Kosmosu ,,Planetarium – Toruń”, Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, a także Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Akcentem kulturalnym wyjazdu był spektakl w Teatrze Muzycznym w Toruniu, pt. „Jacek i Placek na tropie księżyca” z muzyką grupy Lady Pank graną na żywo.

Drugi wyjazd:

,,Polski Rzym – kultura, historia, legenda” - 21-24 sierpień 2018 r.- razem ze starszą młodzieżą, dorosłymi oraz seniorami odwiedziliśmy Chęciny, Kraków oraz Oświęcim. Spośród dziesiątków atrakcyjnych miejsc do zwiedzenia wybraliśmy m.in.: Zamek Królewski w Chęcinach, Jaskinie Raj, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Armii Krajowej, Galerię Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach oraz Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.

Stricte kulturalnym celem naszej wizyty w Krakowie, było obejrzenie spektaklu pt. „Mayday” na dużej scenie Teatru Bagatela.

Oprócz tematycznych wyjazdów, uczestnicy projektu wykazywali się swymi zdolnościami manualnymi w trakcie „Twórczych Warsztatatów Form Ceramicznych - Symbole Polskości”, inspirowanych historią i symboliką odwiedzonych miejsc. Zajęcia odbywały się w siedzibie Partnera projektowego - Warsztatu Terapii Zajęciowej w Marianowie, gdzie zainstalowany jest piec do wypału tego typu prac.

Stworzone tam prace ceramiczne zaprezentowane zostały w trakcie ostatniego projektowego wydarzenia podsumowującego projekt pn. Qlturiada”, który odbył się 07.12.2018r.

„Qlturiada” to również quizy i konkursy związane z dotychczasowymi działaniami w projekcie, wystawa fotograficzna dokumentująca wszystkie projektowe wydarzenia oraz występ elektro-folkowej grupy Funkasanki.

Partnerami projektu byli: Stowarzyszenie „Rodzice Dzieciom” Troski Specjalnej oraz

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Łomży

Całkowity koszt realizacji zadania – 49.503,25 zł

Środki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 31.000 zł, co stanowi 62,62% całkowitego kosztu zrealizowanego zadania.

Wkład własny Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy – 18.503,25 zł

We wszystkich działaniach łącznie uczestniczyło około 250 osób.

Zdobyte pozytywne doświadczenia w kontakcie z kulturą, poznanie miejsc dotąd nieznanych, pozwoliły stanąć się jej świadomymi odbiorcami a nawet kreatorami.

Dodatkowym walorem projektu, była integracja różnych wiekowo środowisk oraz niwelowanie barier mentalnych i społecznych wśród uczestników.

b). ,,Podwórko – Reaktywacja” - projekt realizowany w ramach konkursu ,,Zapraszamy do Gry – Lokalne projekty Edukacji Kulturowej” realizowanego w ramach projektu Podlaski Pomost Kultury, którego koordynatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Projekt zakładał odnalezienie oraz przedstawienie młodemu pokoleniu starych i często zapomnianych zabaw, które były popularne kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu wśród ówczesnej młodzieży, a także zachęcenie dzieci i młodzieży do częstszego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i w towarzystwie rówieśników.

Dodatkowym założeniem projektu było stworzenie w formie multimedialnej, mini leksykonu zabaw podwórkowych, które były popularne na terenie Gminy Piątnica i w okolicach.

W Piątnicy, Drozdowie i Murawach zostały zorganizowane konsultacje międzypokoleniowe, w których wzięli udział seniorzy, dorośli oraz dzieci i młodzież uczestnicząca w działaniach projektowych. Konsultacje uczestników projektu miały na celu pozyskanie od seniorów oraz dorosłych informacji na temat gier i zabaw, w które bawili się oni, gdy sami byli dziećmi.

W oparciu o te spotkania uczestnicy opisali poznane gry i zabawy wraz z zasadami, stworzyli skrypty pomocne do realizacji filmików instruktażowych oraz zrealizowały materiały w formie audio - video.

W ramach podsumowania projektu zorganizowany został przez Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy i Stowarzyszeniem Rozwoju gminy Piątnica Piknik Rodzinny w trakcie którego odbył się przede wszystkim Mini Turniejów Gier i Zabaw Podwórkowych z nagrodami dla zwycięzców. Oprócz turnieju uczestnicy pikniku mieli okazję skorzystać z wielu innych atrakcji takich jak: dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, różne smakołyki zaproponowane przez Stowarzyszenie oraz wiele innych atrakcji skierowanych nie tylko do najmłodszych.

Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 6.730 zł.

We wszystkich działaniach łącznie uczestniczyło około 380 osób.

c). ,,Rozmaitości Folkowo-Patriotyczne” autorski projekt realizowany w miesiącach wrzesień – listopad, współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska, zakładał uwrażliwienie lokalnej społeczności na dziedzictwo kulturowe, spuściznę po przodkach, tradycję, tak ważną dla trwałości więzi pokoleniowych, włączenie mieszkańców gminy do wspólnych działań na rzecz kultury lokalnej oraz umożliwienie korzystania z dóbr kultury o wysokich wartościach artystycznych i narodowych.

Istotnym elementem projektu było także podkreślenie tożsamości lokalnego społeczeństwa, na które składają się takie wartości jak kultura ludowa oraz patriotyzm narodowy i lokalny. Nasze działania miały na celu niwelowanie barier mentalnych i społecznych, poprzez uczestnictwo w projekcie osób zróżnicowanych pod względem wiekowym, ekonomicznym, zdrowotnym, czy też zawodowym.

Projekt zakładał realizację dwóch cykli warsztatów dla wszystkich zainteresowanych tą forma działalności poczynając od dzieci, kończąc na seniorach:

  • wykonywania tradycyjnych wycinanek ludowych oraz przedmiotów z wikliny papierowej

  • ozdabiania koszulek i torebek bawełnianych wzorami etniczno-patriotycznymi.

Ponadto w ramach działań projektowych zostały zorganizowane dwa konkursy o zasięgu powiatowym kierowane do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym pod wspólnym tytułem ,,Rozmaitości Folkowo - Patriotyczne”, :

  • Nadnarwiański Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej

  • Powiatowy Konkurs Plastyczny .

9 listopada o godz. 17:00 w Gminnej Hali Sportowej w Piątnicy odbył się Koncert Galowy z okazji 100 – tnej rocznicy Odzyskiwania przez Polskę Niepodległości, na którym laureaci konkursów zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi i dyplomami. Ponadto laureaci Nadnarwiańskiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej zaprezentowali się w utworach o tematyce patriotycznej lub folklorystycznej.

Finał Koncertu Galowego uświetnił występ zespołu REDLIN z repertuarem pieśni patriotycznych.

W ramach podsumowania działań projektowych 17 listopada odbyła się Etnopońcówka przy dźwiękach Kapeli „Trzy czwarte”, prowadzona przez członków Projektu Artystycznego Meandry, podczas której odbyły się również mini warsztaty śpiewu tradycyjnego, uczestnicy wydarzenia mieli możliwość spróbowania tradycyjnych potraw popularnych w naszym regionie, które przygotował partner naszego projektu Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica.

Całkowity koszt realizacji zadania – 37.057,91 zł

Wkład własny Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy – 5.057,91 zł

Środki Narodowego Centrum Kultury - 32.000,00 zł, co stanowi 86,35 % całkowitego kosztu zrealizowanego zadania.

We wszystkich działaniach łącznie uczestniczyło około 380 osób.

d). ,,Oni tu żyli, my tu jesteśmy – nie zapominamy!’’ - autorski projekt realizowany w miesiącach sierpień – listopad, przez Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy i Świetlicę Wiejską w Drozdowie został dofinansowany w kwocie 5.000 zł w ramach konkursu „Lokalne projekty kulturalne” realizowanego z programu Pomost dla Niepodległej koordynowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Działanie, którego przewodnią ideą była popularyzacja wybitnych postaci zasłużonych dla historii Ziemi Drozdowskiej, a także upamiętnienie dążeń wolnościowych Polaków i budowanie poczucia wspólnoty i przynależności narodowej oraz lokalnej, realizowane było przez Świetlicę Wiejską w Drozdowie.

Założeniem projektowym było, pobudzenie społeczeństwa do działania na rzecz kultywowania tradycji nie tylko narodowej, ale także lokalnej oraz zaproszenie do uczestnictwa w działaniach o charakterze kulturowym i edukacyjnym.

Grupę projektową tworzyło 21 osób, w której skład wchodziły dzieci i młodzież na co dzień biorąca udział w zajęciach w Świetlicy Wiejskiej w Drozdowie oraz osoby dorosłe. Stworzenie grupy wielopokoleniowej miałoa na celu zacieśniacie więzi społecznych, międzypokoleniowych. Projekt umożliwił wspólne spędzenie czasu, poznanie historii swojej miejscowości oraz naukę i zabawę poprzez uczestniczenie w zaplanowanych warsztatach plastycznych i muzycznych.

W ramach projektu odbyły się cztery dwugodzinne warsztaty plastyczne prowadzone przez wykwalifikowanego plastyka, na których grupa projektowa zapoznała się z techniką malowania koszulek farbami. Koszulki z motywami patriotycznymi, wykonane zostały własnoręcznie przez uczestników projektu i zostały zaprezentowane podczas finałowego koncertu. Grupa zapoznała się również z technikami plastycznymi tj.: Iris follding, scrapbooking, cuiling. Które posłużyły do wykonania prac plastycznych o tematyce patriotycznej, które również zostały zaprezentowane na wystawie podczas koncertu finałowego.

Grupa uczestniczyła również w warsztatach muzycznych prowadzonych pod kierunkiem wykwalifikowanego instruktora, podczas których przygotowała kilka utworów o treści patriotycznej, które zaprezentowane zostały podczas koncertu finałowego.

W ramach następnego działania projektowego uczestnicy wzięli udział w prelekcji, która odbyła się w Muzeum Przyrody w Drozdowie, podczas której obejrzeli film dotyczący postaci Romana Dmowskiego, jednego z najważniejszych polityków XX wieku, zaliczanego do grona ojców niepodległej Polski, który był częstym gościem rodziny Lutosławskich zamieszkującej Dworek w Drozdowie, gdzie zmarł 2 stycznia 1939 roku.

4 listopada 2018 roku na zakończenie działań związanych z projektem odbył się Koncert z okazji 100 – tnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowany dla mieszkańców gminy. Podczas wydarzenia przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Drozdowie, Zespół Seniorów Piątniczanie z piosenkami i pieśniami o tematyce patriotycznej, a także grupa akordeonowa ,,Art of Trio”.

Całkowity koszt realizacji zadania – 5.338,80 zł

Wkład własny Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy – 338,80 zł

Środki Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Białymstoku - 5.000,00 zł, co stanowi 93,66 % całkowitego kosztu zrealizowanego zadania.

We wszystkich działaniach łącznie uczestniczyło około 140 osób.

e). „By nie przestać być NARODEM” - autorski wielopłaszczyznowy projekt, złożony do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu NIEPODLEGŁA 2018, którego przewodnią ideą było promowanie dziedzictwa historycznego, kulturowego i społecznego, upamiętnianie dążeń wolnościowych Polaków oraz budowanie wspólnoty i przynależności narodowej i lokalnej.

Projekt uzyskał 76,33 punku na 100 punktów, uplasował się na 281 pozycji na 2516 wniosków złożonych, ale nie otrzymał dofinansowania. A co za tym idzie nie został zrealizowany.

  1. Sprawy administracyjno – organizacyjne.

W minionym roku w Ośrodku oraz Świetlicach Wiejskich nie przeprowadzono istotnych remontów głównie ze względu na oczekiwanie na decyzje dotyczące rozstrzygnięcia finansowania budowy nowego obiektu budowlanego. Wniosek o dofinansowanie został złożony przez Gminę Piątnica na przełomie roku 2017/2018 do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i do chwili obecnej nie ma żadnej decyzji w tej kwestii. Jest to niewątpliwie sytuacja bardzo niekomfortowa, gdyż nie mamy możliwości planowania, zabezpieczania środków na niezbędne remonty, które w chwili obecnej należałoby wykonać.

Zakupiono natomiast nowy sprzęt komputerowo - multimedialny do GOK i świetlic, elementy sprzętu nagłaśniającego i oświetleniowego, stoły do tenisa do świetlic, szafę metalową oraz 30 sztuk rozkładanych krzeseł, czajniki, serwis kawowy i sztućce na 80 osób, wykonano parawany i meble biurowe oraz zakupiono inne drobne wyposażenie biurowe.

Zajmowano się również monitorowaniem, gromadzeniem i opracowywaniem dokumentacji niezbędnej do składania projektów ministerialnych oraz innych podmiotów, przeprowadzono szereg spotkań konsultacyjnych, szkoleń, dotyczących pozyskiwania środków zewnętrznych.

Istotnym elementem działalności GOK była również promocja ośrodka, gminy oraz organizowanych imprez, projektów, poprzez administrowanie strony internetowej www.gokpiatnica.pl oraz umieszczanie wszelkich informacji na portalu społecznościowym Facebook w celu szerszego dostępu informacji dla potencjalnych odbiorców naszych wydarzeń.

W okresie sprawozdawczym przeprowadzono również 8 narad roboczych i spotkań z pracownikami w siedzibie ośrodka oraz 7 kontroli wyjazdowych do podległych placówek.

Dyrektor i pracownicy ośrodka brali udział w 21 formach szkoleniowych - konferencjach, spotkaniach dotyczących Podlaskiego Pomostu Kultury prowadzonych przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Białymstoku, a także w innych szkoleniach podnoszących kwalifikacje i wiedzę pracowników.

Dyrektor reprezentował Gminę Piątnica podczas wizyty studyjnej Łódź – Zgierz organizowanej w dniach 18 - 20.06. przez Narodowe Centrum Kultury ph. „Jak budować atrakcyjną ofertę dla dzieci i rodzin, wykorzystując zrewitalizowane przestrzenie i obiekty” oraz Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów – zorganizowanej w Białymstoku w dniach 17 – 19.10., również przez Narodowe Centrum Kultury.

Ponadto sporządzano sprawozdania dokumentujące podstawową działalność placówki, sprawozdania GUS, roczne plany pracy, regulaminy, protokoły i dyplomy konkursowe, pokonkursowe wystawy prac plastycznych, okolicznościowe dekoracje, wszelkiego rodzaju zakupy do placówek dotyczące działalności kulturalnej (zakup nagród, dekoracji, materiałów biurowych, materiałów higienicznych oraz wszelkiego rodzaju wyposażenia), jak również dokonywano wszelkich czynności w związku ze sprawami pracowniczymi oraz administracją budynku.

  1. Finanse.

Stan środków na początku roku

-

00,0 zł

Zobowiązania niewymagalne ogółem

5.131,79 zł

1. Dotacja z budżetu gminy

-

365.000,00 zł

2. Przychody z prowadzonej działalności

(wynajem pomieszczeń, darowizny):

-

6.714,00 zł

3. Dofinansowanie z MKiDN, NCK, WOAK

-

68.000,00 zł

Ogółem

-

439.714,00 zł

Wyszczególnienie

Wydatkowano (zł)

% posiadanych środków

  • Wynagrodzenia osobowe i narzuty na wynagrodzenia.

  • (zatrudnienie: 7 osób, 4,74 etatu (w przeliczeniu na pełne etaty),

  • umowy zlecenia, zastępstwa

  • fundusz świadczeń socjalnych, nagrody jubileuszowe, pracownicze.

233.980,22

52,9

  • Koszty utrzymania (opał, energia elektryczna, gaz, opłaty telefoniczne i monitoring, badania pracownicze, podróże służbowe, szkolenia, środki czystości, wywóz nieczystości itp.), eksploatacja samochodu służbowego, zakup usług pozostałych.

37.093,09

8,4

  • Remonty, naprawy, przeglądy budynku, ubezpieczenie sprzętu i budynków (GOK, świetlice),

6.740,21

1,5

  • Materiały biurowe, dekoracyjne, do pracy z dziećmi, prenumerata czasopism,

  • Sprzęt i akcesoria komputerowo - multimedialne, meble, wyposażenie

57.940,13

13,1

  • Organizacja imprez kulturalnych, plenerowych, koncertów, konkursów, dofinansowanie wycieczek dla dzieci i seniorów.

14.648,90

3,3

  • Realizacja projektów (Kultura Dostępna 2018 MKiDN, EtnoPolska NCK, Pomost dla Niepodległej WOAK)

92.295,96 zł

20,8

Ogółem:

442.698,51 zł

100

Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy wpływy z najmu pomieszczeń oraz darowizn, przeznaczył na bieżącą działalność placówki, a w szczególności na organizację wydarzeń artystycznych.


Poprzedni artykuł
Rok 2019
Następny artykuł
Rok 2017