PLANOWANIE I SPRAWOZDAWCZOŚĆ

Rok 2017

SPRAWOZDANIE

z działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy

i Świetlic Wiejskich za rok 2017

Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy prowadzi działalność w zakresie upowszechniania kultury na podstawie Statutu Gminnego Ośrodka Kultury nadanego uchwałą Rady Gminy Piątnica.

Misją Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy jest rozpoznawanie, rozwijanie i zaspokajanie potrzeb kulturalnych społeczności lokalnej, szeroko pojęta edukacja kulturalna oraz działania na rzecz wspólnoty świadomie uczestniczącej i współtworzącej swoją małą ojczyznę.

Wizja Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy:

Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy będzie animował działania kulturalno-społeczne, integrował społeczność lokalną, zapewniał różnorodne formy spędzania wolnego czasu oraz wszechstronnie edukował do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Dzięki temu stanie się centrum kulturalnym Gminy Piątnica, w którym będzie pracował aktywny, kompetentny i kreatywny zespół ludzi, oparty na następujących zasadach kluczowych: szczerości, dialogu, aktywności i realizmie. Sam budynek będzie nowoczesny, wielofunkcyjny i pozbawiony barier dla osób niepełnosprawnych. Będziemy otwarci na wymianę doświadczeń i współpracę w oparciu o dobry przepływ informacji oraz skuteczną promocję naszych działań, finansowanych również ze środków zewnętrznych.

Do podstawowych zadań ośrodka należy w szczególności:

  • edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę,

  • tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz zainteresowanie wiedzą i sztuką,

  • tworzenie warunków dla rozwoju folkloru, a także rękodzieła ludowego i artystycznego,

  • rozpowszechnianie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb i zainteresowań kulturalnych, rekreacyjno – sportowych społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

I. Sieć i baza placówek kultury.

Upowszechnianiem kultury w gminie Piątnica zajmuje się Gminny Ośrodek Kultury i dwie świetlice wiejskie: w Drozdowie i Murawach.

  1. Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy działa na powierzchni 197 m2. Posiada salę wielofunkcyjną oraz pomieszczenia: biurowe, kuchenne, salę zajęć zespołów. W wymienionych salach prowadzona jest statutowa działalność GOK, a także pomieszczenia udostępniane były na różnego rodzaju spotkania, zebrania, narady, konferencje, szkolenia rolnicze, sesje RG oraz pokazy i kiermasze. Ponadto pomieszczenia GOK oraz Świetlicy Wiejskiej w Drozdowie wynajmowano na uroczystości rodzinne i towarzyskie oraz spotkania reklamowe różnych firm handlowych. GOK od wielu lat boryka się z problemami lokalowymi, brakiem pomieszczeń magazynowych, biurowych, szatni oraz specjalistycznych pomieszczeń do pracy z dziećmi, co w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie i zaspokajanie wszystkich potrzeb społeczności lokalnej oraz uniemożliwia gromadzenie i przechowywanie nowego oraz posiadanego już mienia. Nie ma również możliwości spełnienia wymogów narzuconych przez ustawodawców dotyczących np. ochrony danych osobowych, organizacji składnicy akt i innych.

  1. W Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy w 2017 roku zatrudnione były 2 osoby w pełnym wymiarze czasu pracy: dyrektor i instruktor, a także 1 instruktor z Urzędu Pracy zatrudniony na podstawie robót publicznych na okres 9 miesięcy (do lipca). Od 15 października tenże instruktor został ponownie zatrudniony z Urzędu Pracy z programu „30 -” (okres 2 lat) na okres dwóch lat.

    Od lutego 2018 roku na podstawie umowy o pracę zatrudniona została na pól etatu osoba sprzątająca pomieszczenia GOK. Na 1/5 etatu zatrudniony jest również pracownik pełniący obowiązki głównego księgowego, a na podstawie umowy zlecenia zatrudniony jest instruktor prowadzący zajęcia wokalne z Zespołem Seniorów „Piątniczanie” oraz instruktor prowadzący zajęcia teatralne z dziećmi i młodzieżą.

  2. Świetlice Wiejskie w Drozdowie i Murawach posiadają dwa pomieszczenia: salę główną i biurową. Nie są wyposażone w ogrzewanie CO, posiadają ogrzewanie konwektorowe. Zatrudnione tam panie pracowały w wymiarze 3/4 etatu od środy do niedzieli w godz. od 1500 do 2100, mając w obowiązkach również sprzątanie pomieszczeń placówek. Wszystkie pierwsze niedziele miesiąca są dniami wolnymi dla pracowników. Od sierpnia instruktor Świetlicy Wiejskiej w Murawach, po 30 latach pracy w placówce przeszedł na zasłużoną emeryturę. Do końca roku nie znaleźliśmy chętnej osoby do pracy w świetlicy z odpowiednimi kwalifikacjami, pomimo zamieszczonych ogłoszeń w UP Łomża. W chwili obecnej pracuje tam osoba bezrobotna odbywająca staż.

    W placówkach prowadzone są stałe, codzienne zajęcia świetlicowe – rozgrywki w tenis stołowy oraz piłkarzyki, gry stolikowe oraz komputerowe, a także korzystanie z wybranych programów telewizyjnych. Odbywają się także doraźne imprezy okolicznościowe i towarzyskie (organizowane samodzielnie lub wspólnie z GOK) np. wycieczki krajoznawcze, dni matki, dziecka, mikołajki, andrzejki, zabawy plenerowe, wystawki prac plastycznych oraz akcje „Ferie zimowe”). Oprócz tego w świetlicach organizowane były szkolenia, zebrania, narady (rolnicze, sołeckie, OSP). Świetlice posiadają po dwa stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, z którego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy miejscowości.

    - Świetlica Wiejska w Drozdowie zorganizowała dla mieszkańców i dzieci:

  • Imprezę plenerową z okazji powitania wiosny (wykonanie kukły ze słomy, symboliczne spalenie oraz gry i zabawy) – 18.03. z udziałem 8 dzieci,

  • ,,Wiosenne spotkanie z piosenką '' koncert zespołu RECZAŃKA i FOLWARCZANKA z Zabłudowa oraz Zespołu Seniorów Piątniczanie – 23.04. z udziałem 80 uczestników

  • „Pożegnanie wakacji” - coroczną imprezę plenerową z grami, zabawami, licznymi konkursami z drobnymi nagrodami, zakończoną wspólnym grilowaniem – 01.09. z udziałem 30 dzieci,

  • wyjazd z dziećmi dnia 16.09. na ,,Bieg pamięci września'' do Piątnicy, w którym uczestniczyło 4 dzieci z Drozdowa.

  • warsztaty ozdób świątecznych, zarówno wielkanocnych jak i bożonarodzeniowych z udziałem łącznie – 25 osób

  1. GOK jest koordynatorem działalności świetlic, wspiera instruktażowo i merytorycznie. W tym celu raz w miesiącu organizowane są narady robocze o różnorodnej tematyce:

  • podejmowanie wspólnych inicjatyw, planowanie i rozdział zadań;

  • praca na rzecz dzieci, młodzieży i ludzi starszych;

  • instruktaże dotyczące organizacji imprez;

  • analiza planów pracy i ocena ich realizacji;

  • sprawy finansowe;

  • sprawy administracyjno – organizacyjne i pracownicze.

  1. W ramach działalności GOK prowadzona jest edukacja kulturalna dzieci i młodzieży z terenu całej gminy na zasadzie uczestnictwa w kołach zainteresowań oraz imprezach kulturalnych organizowanych przez GOK cyklicznie, bądź też okolicznościowo: konkursy plastyczne, recytatorskie, wokalne, wernisaże, wycieczki krajoznawcze i rekreacyjne, imprezy plenerowe, przedstawienia teatralne dla dzieci itp. Ponadto, każdego dnia, każda placówka pełniła funkcję opiekuńczo – wychowawczą prowadząc zajęcia świetlicowe dla dzieci i młodzieży.

Ważną rolę pełni również ośrodek w organizacji czasu wolnego ludziom starszym, proponując im uczestnictwo w organizowanych cotygodniowo zajęciach Zespołu Seniorów „Piątniczanie”, jak również w innego rodzaju wydarzeniach, tj. spotkania wielkanocne, wigilijne, spektakle teatralne, koncerty oraz wyjazdy plenerowe, wycieczki i wieczorki taneczne oraz wyjazdy na konkursy, festiwale oraz do zaprzyjaźnionych ośrodków na wymiany doświadczeń kulturalnych.

  1. Działalność GOK ma na celu kształtowanie osobowości dzieci i młodzieży, przygotowanie ich do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym, ujawnianie i rozwijanie uzdolnień w amatorskim ruchu artystycznym, budzenie zainteresowań kulturotwórczych, wdrażanie do kultywowania tradycji oraz kulturalnego spędzania czasu wolnego pozbawionego wszelkiego rodzaju używek. Stałą troską jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przebywających w placówce, a także kształtowanie nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym.

II. Działalność kulturalno – wychowawcza i artystyczna.

Działalność ośrodka można podzielić na kilka podstawowych kierunków:

  • edukacyjno – wychowawczy - uczestnictwo dzieci i młodzieży w stałych formach pracy GOK,

  • prezentacyjny – wyszukiwanie talentów poprzez organizację konkursów, turniejów, przeglądów, wystaw na różnych szczeblach i prezentowanie dorobku artystycznego na zewnątrz,

  • artystyczny - proponowanie sposobów spędzania czasu wolnego mieszkańcom gminy poprzez organizację ciekawych spotkań, występów artystycznych i towarzyskich,

  • organizacyjno – administracyjny – dokonywanie wszelkich czynności z zakresu obsługi administracyjnej placówki (kadry, księgowość, zarządzanie, wszelka dokumentacja, dokonywanie wszelakich zakupów do placówek, przygotowywanie lub wynajmowanie sali na różnego rodzaju występy gościnne z innych placówek, seminaria, zebrania, narady, wynajmy itp.)

  1. Stałe formy pracy kulturalno – wychowawczej:

  • zajęcia rytmiczno – taneczne dla przedszkolaków

  • zajęcia teatralne

  • zajęcia wokalne

  • Zespół Seniorów „Piątniczanie”,

  • nauka gry na instrumentach muzycznych (gitara, keyboard)

  • zajęcia świetlicowe dla dzieci i młodzieży,

  • Środowiskowe Ognisko Wychowawcze TPD

  1. Działalność oświatowa: - 25 form, 1 160 uczestników,

  • Sesje Rady Gminy,

  • zebrania, seminaria, szkolenia, narady różnych grup zawodowych i społecznych,

  • prelekcje, pokazy dla mieszkańców gminy na różne tematy,

  1. Wydarzenia kulturalne (w tym udział w imprezach organizowanych przez inne podmioty) - 16 z udziałem ok. 1.300 uczestników:

  • 12.01. – przedstawienie teatralne pt. „Opowieść Wigilijna” Kółka Teatralnego dzieci z ZSzP z Piątnicy – 50 widzów,

  • 19.01. - występy artystyczne przedszkolaków z ZSzP w Piatnicy z okazji Dnia Babci – 65 widzów,

  • 14.02. - przedstawienie teatralne młodzieży z Koła Teatralnego działającego przy SP nr 7 pn.”Pan Tadeusz – wczoraj i dziś”– 70 widzów,

  • 07.03. -występ Kabaretu z Konopi pt. „Przygotowani na wszystko” z okazji Dnia Kobiet – 120 widzów,,

  • 08.04. - Spotkanie Wielkanocne Seniorów - występ Zespołu Śpiewaczego Seniorów „Piątniczanie” (wspólne życzenia, poczęstunek, śpiew) – 60 uczestników,

  • 11.04. - Spotkanie Wielkanocne dla dzieci ze Środowiskowego Ogniska TPD – 50 uczestników,

  • 12.04. - przedstawienie teatralne młodzieży z koła teatralnego działającego przy GOK Piątnica pt. „Poplątanie z pomieszaniem" – 80 widzów,

  • 19.04. - przedstawienie teatralne dla dzieci pt.”Królewna Śnieżka” w wykonaniu aktorów Studia Teatralnego w Krakowie – 75 widzów,

  • 25.04. - podsumowanie, rozdanie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. „Ziemia – piękno natury”, a także prelekcja dyrektora Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi – Mariusza Sachmacińskiego o walorach przyrodniczych ziemi łomżyńskiej oraz film ukazujący różnorodność fauny i flory meandrów rzeki Narew – 50 uczestników,

  • 20.05. - występ Zespołu Seniorów Piatniczanie podczas Koncertu Folkowego zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Zabłudowie – 18 osób

  • 14.10. - Recital Katarzyny Żak pt.”Piosenki z dobrym tekstem” - 110 uczestników,

  • 01.12. - Koncert Finałowy projektu pn. „Bliżej kultury – bliżej siebie” realizowanego przez GOK P-ca z dofinansowaniem ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Kultura Dostępna. W programie koncertu wystąpiły grupy warsztatowe działające w trakcie projektu (wokalne, teatralne, taneczne), Projekt Artystyczny Meandry z tańcami kurpiowskimi, ART of TRIO z koncertem akordeonowym, zespół niepełnosprawnych ARKA z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Marianowie, Zespół Seniorów Piątniczanie oraz Kapela Miód na Serce – z udziałem około 300 uczestników.

  • 09.12. - wernisaż obrazów Pana Stanisława Chaberka pt. „Drewno bez tajemnic”, wykonanych techniką intarsji. Występ duetu wokalno – muzycznego Agnieszka Żemek – Pawczyńska & Grzegorz Sekmistrz – z udziałem około 60 osób,

  • 16.12. - Spotkanie Wigilijne emerytów i rencistów – występ Zespołu Śpiewaczego Seniorów „Piątniczanie” - wspólne życzenia, kolędowanie i poczęstunek – z udziałem 70 osób,

  • 17.12. - Spotkanie Wigilijne Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Piątnica – z udziałem ok. 40 osób,

  • 19.12. - Spotkanie Wigilijne dzieci ze Środowiskowej Świetlicy TPD działającej przy GOK w Piątnicy - program bożonarodzeniowy w wykonaniu dzieci ze świetlicy, paczki świąteczne - z udziałem ok. 60 osób.

  1. Warsztaty – 8 z udziałem 184 osób:

  • 25.03. - ozdób wielkanocnych zorganizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozwoju Gminy Piątnica – 60 uczestników,

  • 27.05. - plastyczno – ekologiczne pn.„Recykling” - zorganizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica - 12 uczestników,

  • 23.10. - 24.11. - teatralne - w ramach projektu „Bliżej kultury – bliżej siebie” realizowanego przy współfinansowaniu ze środków MKiDN – 15 osób,

  • 27.10. - 30.11. - taneczne - w ramach projektu „Bliżej kultury – bliżej siebie” realizowanego przy współfinansowaniu ze środków MKiDN – 14 osób,

  • 31.10. - 29.11. - wokalne - w ramach projektu „Bliżej kultury – bliżej siebie” realizowanego przy współfinansowaniu ze środków MKiDN – 13 osób,

  • 05.11. - ozdób choinkowych dla mieszkańców gminy– współorganizator Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica – 20 uczestników,

  • 06.12. - ozdób choinkowych dla mieszkańców gminy z Mobilną Wioską Tematyczną – 30 uczestników,

  • 07.12. - ozdób choinkowych w ramach programu „Aktywizacja Obszarów Wiejskich” – organizator ODR Szepietowo – 20 uczestników,

  1. Wystawy – 5

  • luty - kwiecień – wystawa fotograficzna „GOK w obiektywie” - podsumowująca działania prowadzone w GOK oraz świetlicach wiejskich w latach 2015-2017,

  • maj – listopad - pokonkursowa wystawa prac plastycznych Powiatowego Konkursu Plastycznego pn. „Ziemia – piękno natury”,

  • 01 grudzień – wystawa fotograficzna z działań prowadzonych w ramach projektu pn. „Bliżej kultury – bliżej siebie” realizowanego ze środków MKiDN

  • 1 – 8 grudzień - pokonkursowa wystawa prac plastycznych Powiatowego Konkursu Plastycznego pn. „Barwy Niepodległości”

  • grudzień – luty 2018 – wystawa obrazów Stanisława Chaberka pt. „Drewno bez tajemnic” - technika wykonanych prac – intarsja.

  1. Konkursy, turnieje – 8 z udziałem 808 uczestników:

    • luty - ogłoszenie Powiatowego Konkursu Plastycznego pn.„Ziemia – piękno, natury” - wpłynęło 324 prac plastycznych,

    • 25.02. - udział Zespołu Seniorów „Piątniczanie” w XV Festiwalu Chórów, Zespołów i Kabaretów Seniorów w Domu Kultury „Zacisze” w Warszawie – 20 osób

    • 06.04. - gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego dla szkół podstawowych pt. „Baje, bajki, bajeczki” - udział wzięło 32 dzieci,

    • 21.04. - udział Zespołu Seniorów „Piątniczanie” w Podlaskim Konkursie Pieśni Wielkanocnej w Białymstoku – 21 osób,

    • 27.04. – powiatowe eliminacje konkursu recytatorskiego pt. „Baje, bajki, bajeczki...” - udział wzięło 25 dzieci,

    • 26.10. – XXII Nadnarwiański Konkurs Piosenki – Piątnica'2016 (zasięg powiatowy) - udział wzięło 54 uczestników,

    • 07.11. - Koncert Galowy laureatów XXII Nadnarwiańskiego Konkursu Piosenki – uroczyste wręczenie nagród – 24 laureatów,

    • październik - ogłoszenie Powiatowego Konkursu Plastycznego pn.”Barwy Niepodległości” - wpłynęło 308 prac plastycznych.

  1. Działalność rozrywkowo – wypoczynkowa, turystyczna i sportowo – rekreacyjna:

FERIADA 2017 - cykl imprez dla dzieci i młodzieży zorganizowanych w okresie ferii zimowych (23.01. 03.02.) - 13 form z udziałem około 280 dzieci:

  • zajęcia świetlicowe (gry stolikowe, multimedialne, tenis stołowy, zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne) – 24.01. i 02.02.

  • zajęcia kulinarne- pieczenie pizzy – 24.01., pieczenie ciast - 01.02.

  • wyjazd do Parku Wodnego w Łomży – 26.01. i 02.02.

  • zabawy sportowe na Hali w Piątnicy – 23 i 30.01.

  • wyjazd do Teatru Lalki i Aktora w Łomży na spektakl teatralny pt. „Karius i Baktus” -25.01.

  • wycieczka do Białegostoku – lodowisko, warsztaty w Centrum im. Ludwika Zamenhofa, kino Helios – film „Balerina” - 31.01.

  • zabawy taneczne i karaoke – gry na PS3 – 23 i 30.01.,

  • zakończenie FERIADY 2017 - wyjazd do Gospodarstwa Agroturystycznego „Stara Jabłoń” w Rogienicach Wielkich (przejażdżka wozem z zaprzęgiem konnym, gry, zabawy, mini konkursy, ognisko z kiełbaskami – 03.02.

Pozostałe ważniejsze imprezy:

  • 11.02. - wymiana doświadczeń kulturalnych Zespołu Seniorów „Piątniczanie” z seniorami z Nowogrodu w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Nowogrodzie,

  • 08.03. - „Dzień Kobiet” z Zespołem Seniorów Piątniczanie

  • 30.06. - „Powitanie wakacji” - impreza rozrywkowa dla dzieci – Warsztaty Karmelarskie przeprowadzone przez Ciuciu Cafe z Ełku – robienie lizaków, gry, zabawy muzyczne.

  • lipiec, sierpień – „Wakacje z qulturką” - cykl zajęć świetlicowych zorganizowanych dla dzieci i młodzieży (gra w tenis stołowy, gry stolikowe i multimedialne, zabawa w karaoke, zabawy plastyczne, plenerowe, zajęcia fotograficzne itp.)

  • 18.11. - „Taneczny Dzień Seniora” - wymiana doświadczeń kulturalnych Zespołu Seniorów „Piątniczanie” z seniorami z MGOK z Nowogrodu.

  1. Inne formy działalności

  • wynajmy pomieszczeń GOK na uroczystości rodzinne, pokazy handlowe artykułów dla mieszkańców, szkolenia, konsultacje kosmetyczne itp.

  • udział grup działających przy GOK Piątnica w różnych formach wypoczynkowo – integracyjnych organizowanych przez inne podmioty (wycieczki, spotkania towarzyskie i okolicznościowe),

  • badania mammograficzne dla kobiet z terenu gminy Piątnica – MAMMOBUS – 27.06.

  • nagłaśnianie oraz fotorelacja imprez zewnętrznych

  • uczestnictwo dyrektora i pracowników w różnych formach szkoleniowych, reprezentacja ośrodka podczas różnych uroczystości organizowanych przez podmioty zewnętrzne,

  • półkolonie zorganizowane przez Parafię pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy 7 -11.08.

  • udostępnianie sali zewnętrznym podmiotom na przeprowadzanie konkursów, prób, zajęć o charakterze kulturalnym, edukacyjnym oraz społecznym.

  1. Zrealizowane projekty dofinansowane środkami zewnętrznymi:

a). Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy w terminie od maja do końca listopada 2017r. realizował swój autorski projekt pt.„Bliżej kultury – bliżej siebie”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu KULTURA DOSTĘPNA' 2017 w kwocie 26 823,00 zł. Łączna kwota wydatków wyniosła 36.113,40 zł., w tym wkład własny 9.290,40 zł, co stanowiło 25,73% kwoty ogólnej.

Przedsięwzięcie realizowane było od maja do końca listopada we współpracy ze Stowarzyszeniem ,,Rodzice Dzieciom” Troski Specjalnej w Marianowie i Warsztatami Terapii Zajęciowej w Marianowie, Społeczno - Oświatowym Stowarzyszeniem Horyzonty wraz z Projektem Artystycznym MEANDRY oraz ze Środowiskowym Ogniskiem Wychowawczym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Łomży z siedzibą przy naszym ośrodku.

Projekt ten to wielopłaszczyznowe zadanie obejmujące trzy całkowicie bezpłatne wyjazdy tematyczne w okresie między 02.06.2017 a 12.10.2017r. do miejsc oferujących wydarzenia kulturalne prezentowane na najwyższym poziomie artystycznym, muzeów oraz miejsc o wysokim znaczeniu historycznym (Grunwald - Trójmiasto, Warszawa, Tykocin – Białystok).

Oprócz wyjazdów projekt zakładał przeprowadzenie warsztatów wokalnych, tanecznych oraz teatralnych dla dzieci i młodzieży realizowanych w miesiącu październiku i listopadzie w naszym ośrodku, podczas których został opracowany program artystyczny inspirowany wyjazdami.

Program ten został zaprezentowany na Koncercie Podsumowującym Projekt, podczas którego zaprezentowały się wszystkie grupy warsztatowe, Zespół Seniorów „Piątniczanie”, Zespół Niepełnosprawnych „ARKA” oraz inni wykonawcy, którzy wsparli nasze działania. Podczas koncertu można było również podziwiać twórczość plastyczną podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Marianowie oraz wystawę zdjęć dokumentującą zadania projektowe.

Uczestnikami projektu były osoby zamieszkujące miejscowości oddalone od największych centrów kultury w Polsce, seniorzy, osoby dorosłe, dzieci i młodzież utalentowana artystycznie oraz podopieczni placówek wychowawczo – terapeutycznych współpracujących od wielu lat z naszym ośrodkiem.

Odwiedziliśmy następujące miejsca:

I wyjazd pn. „Polska – wczoraj i dziś” (Grunwald – Trójmiasto) w dniach 2-4.06.17r. – 3 dniowy z udziałem 36 dzieci i młodzieży + 5 opiekunów.

*Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku - wystawa stała

*Europejskie Centrum Solidarności – wystawa stała

*Westerplatte – wystawa stała

*Stare Miasto

*Molo w Sopocie

*Nabrzeże gdyńskie

*Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni – musical „Piotruś Pan”

II wyjazd pn.„Tuż obok nas – miejsca znane a niepoznane” (Tykocin – Białystok) w dniu 24.10.17r. z udziałem 48 osób (dorosłych, seniorów, młodzieży starszej oraz niepełnosprawnych – w tym 4 opiekunów):

*Muzeum Kultury Żydowskiej w Tykocinie (Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku)

*Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku – wystawa stała

*Opera i Filharmonia Podlaska – musical „Doctor Żywago”

III wyjazd pn. „Stołeczne inspiracje – światło, scena, kostiumy” (Warszawa) w dniu 12.10.17r. z udziałem 40 osób (dorosłych, seniorów, młodzieży starszej – w tym 4 opiekunów):

* Teatr Narodowy – spektakl teatralny „Tartuffe”

* Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

* Zamek Królewski w Warszawie – wystawa stała

We wszystkich działaniach łącznie uczestniczyło około 500 osób.

Zdobyte pozytywne doświadczenia w kontakcie z kulturą, poznanie miejsc dotąd nieznanych, pozwoliły stanąć się jej świadomymi odbiorcami a nawet kreatorami.

Dodatkowym walorem projektu, była integracja różnych wiekowo środowisk oraz niwelowanie barier mentalnych i społecznych wśród uczestników.

b). Kolejnym zadaniem realizowanym w poprzednim roku (termin wydarzenia - 30 sierpień), był projekt edukacyjno - kulturalny pn. "Stolica wczoraj i dziś" realizowany ze Środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Grupa inicjatywna (pracownicy GOK Piątnica oraz zaprzyjaźnieni nauczyciele) wyszła z propozycją realizacji przedsięwzięcia polegającego na pokazaniu dzieciom i młodzieży ciekawych zakątków Warszawy w związku z ustanowieniem roku 2017 Rokiem Wisły. W związku z czym do stolicy pojechała 45 osobowa grupa dzieci i młodzieży z terenu gminy, która zwiedziła Muzeum Pałacu Króla Jana w Wilanowie, Stare Miasto, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na koniec dnia obejrzała rewelacyjny musical grany już od ponad 25 lat pt."METRO".

W projekcie uczestniczyły także dzieci z rodzin wielorodzinnych, zagrożonych patologią, zamieszkujące obszary oddalone od największych centrów kulturowych. Realizacja projektu wpłynęła na podniesienie świadomości uczestników dotycząca ogromu zasobów kulturowych stolicy, spowodowała chęć częstszego korzystania z tych dóbr oraz wzmocniła więzi międzyludzkie. Stworzyła możliwość interakcji w grupie rówieśniczej, pokazując ciekawy sposób na spędzanie czasu wolnego.

  1. Sprawy administracyjno – organizacyjne.

W minionym roku przeprowadzono prace remontowe polegające na naprawie cieknącego dachu GOK Piątnica (pokrycie papą całości oraz kosmetyka kominów) oraz wyremontowano salę zajęć ośrodka. Pomieszczenie zostało pomalowane, wymieniono podłogę z drewnianej na gresową, a także okno, roletę i parapet, zamontowano nowy kaloryfer i oświetlenie. Naprawiono także schody wejściowe do ośrodka oraz elementy rynny przy tym wejściu. Zakupiono do Ośrodka nowy komputer z monitorem i oprogramowaniem, notebooka, obiektyw do aparatu fotograficznego oraz dwa mikrofony wokalne.

Zajmowano się również monitorowaniem, gromadzeniem i opracowywaniem dokumentacji niezbędnej do składania projektów ministerialnych oraz różnych fundacji, przeprowadzono szereg spotkań konsultacyjnych, szkoleń, dotyczących pozyskiwania środków zewnętrznych.

Oprócz napisanych i zrealizowanych projektów (opisanych powyżej w punkcie 9) w 2017 roku, GOK złożył jeszcze jeden wniosek do MKiDN do programu NIEPODLEGŁA pn. Ojczyzna to historia Nasza - cykl wydarzeń kulturalno - edukacyjnych upamiętniających dążenia Polaków do NIEPODLEGŁOŚCI” polegający na organizacji pięciu imprez upamiętniających Odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Niestety rozstrzygniecie konkursowe były dla nas niekorzystne, pomimo dość wysokiej punktacji całościowej.

W czerwcu złożony również został wniosek w ramach konkursu ,,Zapraszamy do Gry – Lokalne projekty Edukacji Kulturowej” realizowanego w zakresie projektu Podlaski Pomost Kultury z MKiDN, którego koordynatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Projekt pt. Konfrontacyja staropolskich zwyczajów teatrem i tańcem malowana zakładał organizację licznych warsztatów tanecznych, wokalnych i teatralnych skierowanych do zróżnicowanej grupy odbiorców mając na celu podniesienie wiedzy uczestników projektu z zakresu zwyczajów i tradycji staropolskich, zarówno tych szlacheckich jak i ludowych. Finalnie na warsztatach miał powstać spektakl prezentujący efekty pracy uczestników projektu. Wnioskowaliśmy o dotację w wysokości 11 932 zł.

Projekt przeszedł I etap konkursu na dość wysokiej pozycji, niestety ostatecznego dofinansowania wniosek nie otrzymał.

Istotnym elementem działalności GOK była również promocja ośrodka, gminy oraz organizowanych imprez, projektów, poprzez administrowanie strony internetowej www.gokpiatnica.pl oraz umieszczanie wszelkich informacji na portalu społecznościowym Facebook w celu szerszego dostępu informacji dla potencjalnych odbiorców naszych wydarzeń.

W okresie sprawozdawczym przeprowadzono również 9 narad roboczych z pracownikami w siedzibie ośrodka oraz 8 kontroli wyjazdowych do podległych placówek. Dyrektor i pracownicy ośrodka brali udział w konferencjach, spotkaniach dotyczących Podlaskiego Pomostu Kultury prowadzonych przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Białymstoku ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także w innych szkoleniach podnoszących kwalifikacje i wiedzę pracowników.

Ponadto sporządzano sprawozdania dokumentujące podstawową działalność placówki: sprawozdania GUS, roczne plany pracy, regulaminy, protokoły i dyplomy konkursowe, pokonkursowe wystawy prac plastycznych, okolicznościowe dekoracje, wszelkiego rodzaju zakupy do placówek dotyczące działalności kulturalnej (zakup nagród, dekoracji, materiałów biurowych, materiałów higienicznych oraz wszelkiego rodzaju wyposażenia), jak również dokonywano wszelkich czynności w związku ze sprawami pracowniczymi oraz administracją budynku.

  1. Finanse.

Stan środków na początku roku

-

00,0 zł

Zobowiązania niewymagalne ogółem

2.147,28 zł

1. Dotacja z budżetu gminy

-

341.000,00 zł

2. Przychody z prowadzonej działalności:

- wynajem pomieszczeń – 4.625,00 zł

- darowizny – 2.160,00 zł

-

6.785,00 zł

3. Dofinansowanie z MKiDN

-

26.823,00 zł

Ogółem

-

374.608,00 zł

Wyszczególnienie

Wydatkowano (zł)

% posiadanych środków

  • Wynagrodzenia osobowe i narzuty na wynagrodzenia.

  • (zatrudnienie: 7 osób, 4,74 etatu (w przeliczeniu na pełne etaty),

  • umowy zlecenia, zastępstwa

  • fundusz świadczeń socjalnych, jubileuszówki, odprawy emerytalne.

237.777,12

63,2

  • Koszty utrzymania (opał, energia elektryczna, gaz, opłaty telefoniczne i monitoring, badania pracownicze, podróże służbowe, środki czystości, wywóz nieczystości itp.), zakup usług pozostałych

31.641,22

8,4

  • Remonty, naprawy, przeglądy budynku (GOK, świetlice),

27.350,63

7,3

  • Materiały biurowe, dekoracyjne, do pracy z dziećmi, prenumerata czasopism,

  • Sprzęt i akcesoria komputerowo - multimedialne, meble, wyposażenie

20.445,91

5,4

  • Organizacja imprez kulturalnych, plenerowych, konkursów, dofinansowanie wycieczek dla dzieci i seniorów.

22.987,73

6,1

  • Realizacja projektu „Bliżej kultury – Bliżej siebie” z Kultury Dostępnej realizowanego przy wsparciu finansowym MKiDN

36.113,40 zł

9,6

Ogółem:

376.316,01 zł

100

Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy wpływy z najmu pomieszczeń oraz darowizn (stanowiące powiększenie budżetu ośrodka w omawianym roku o ok. 2%), przeznaczył na bieżącą działalność placówki, a w szczególności na organizację imprez o charakterze kulturalnym.


Poprzedni artykuł
Rok 2018
Następny artykuł
Rok 2016