Rok 2013
Sprawozdanie
z działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy
i Świetlic Wiejskich za rok 2013
Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy prowadzi działalność w zakresie upowszechniania kultury na podstawie Statutu Gminnego Ośrodka Kultury nadanego uchwałą Rady Gminy Piątnica.
Do podstawowych zadań ośrodka należy w szczególności:
-
edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę,
-
tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz zainteresowanie wiedzą i sztuką,
-
tworzenie warunków dla rozwoju folkloru, a także rękodzieła ludowego i artystycznego,
-
rozpowszechnianie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb i zainteresowań kulturalnych, rekreacyjno – sportowych społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.
I. Sieć i baza placówek kultury.
Upowszechnianiem kultury w gminie Piątnica zajmuje się Gminny Ośrodek Kultury i dwie świetlice wiejskie: w Drozdowie i Murawach.
-
Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy działa na powierzchni 197 m2. Posiada salę wielofunkcyjną oraz pomieszczenia: biurowe, kuchenne, salę zajęć zespołów. W wymienionych salach w 2013 roku prowadzona była statutowa działalność GOK, a także udostępniane były one na różnego rodzaju spotkania, zebrania, narady, konferencje, szkolenia rolnicze, sesje RG oraz pokazy i kiermasze. Ponadto pomieszczenia GOK oraz Świetlicy Wiejskiej w Drozdowie wynajmowano na uroczystości rodzinne i towarzyskie oraz spotkania reklamowe różnych firm handlowych. GOK nie posiada pomieszczenia magazynowego, co w znacznym stopniu utrudnia gromadzenie i przechowywanie posiadanego już mienia oraz codzienne funkcjonowanie.
-
W Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy w 2013 roku zatrudnione były 3 osoby w pełnym wymiarze czasu pracy: dyrektor, instruktor oraz woźna, która sprząta również pomieszczenia Biblioteki Publicznej w Piątnicy, jak również została podpisana umowa z pracownikiem na 1/8 etatu pełniącym obowiązki głównego księgowego. Do lutego zatrudniony był poprzez Urząd Pracy stażysta 50+ instruktor, prowadzący zajęcia wokalne z Zespołem Śpiewaczym Seniorów „Piątniczanie” oraz z dziećmi. Po wakacjach został instruktorem pracującym z zespołem na podstawie umowy o dzieło. W celu rozszerzenia oferty kulturalnej dla dzieci i młodzieży wskazane byłoby zatrudnienie godzinowych, wykwalifikowanych instruktorów do prowadzenia zajęć tanecznych, instrumentalnych i plastycznych, co wiąże się z większymi nakładami finansowymi.
-
Świetlice Wiejskie w Drozdowie i Murawach posiadają dwa pomieszczenia: salę główną i biurową. Nie są wyposażone w ogrzewanie CO, posiadają ogrzewanie konwektorowe. Zatrudnione tam pracownice pracują w wymiarze ½ etatu w Drozdowie, od czwartku do niedzieli w godz. 1600-2100 oraz na ¾ etatu w Murawach od środy do niedzieli w godz. od 1500 do 2100. Wszystkie pierwsze niedziele miesiąca są dniami wolnymi dla pracowników. W placówkach prowadzone są stałe formy pracy tj. zajęcia plastyczne i tenisa stołowego, codzienne zajęcia świetlicowe wg upodobań dzieci, organizowane są również doraźne imprezy okolicznościowe i towarzyskie (samodzielnie lub wspólnie z GOK) np. wycieczki krajoznawcze, dni matki, dziecka, mikołajki, andrzejki, zabawy plenerowe, wystawki prac plastycznych oraz akcje „Ferie zimowe”. Oprócz tego w świetlicach organizowane były różnego rodzaju szkolenia, zebrania, narady (rolnicze, sołeckie, OSP).
W Świetlicy Wiejskiej w Murawach został przeprowadzony remont pomieszczenia świetlicy i pomieszczenia biurowo - socjalnego z funduszu sołeckiego, polegający na wymianie instalacji elektrycznej, zerwaniu boazerii i położeniu masy mozaikowej, malowaniu ścian oraz położeniu gresu w pomieszczeniu biurowym.
-
GOK jest koordynatorem działalności świetlic, wspiera instruktażowo i merytorycznie. W tym celu raz w miesiącu organizowane są narady robocze o różnorodnej tematyce:
-
podejmowanie wspólnych inicjatyw i planowanie wspólnej działalności;
-
praca na rzecz dzieci, młodzieży i ludzi starszych;
-
instruktaże dotyczące organizacji imprez;
-
analizy planów pracy i ocena ich realizacji;
-
sprawy finansowe;
-
sprawy administracyjno – organizacyjne i pracownicze.
-
W ramach działalności GOK prowadzona jest edukacja kulturalna dzieci i młodzieży z terenu całej gminy na zasadzie uczestnictwa w sekcjach, kołach zainteresowań oraz imprezach kulturalnych organizowanych przez GOK cyklicznie, bądź też okolicznościowo: konkursy plastyczne, recytatorskie, wokalne, turnieje szachowe i tenisa stołowego, wernisaże, wycieczki krajoznawcze i rekreacyjne, imprezy plenerowe, przedstawienia teatralne dla dzieci itp. Ponadto, każdego dnia, każda placówka pełniła funkcję opiekuńczo – wychowawczą prowadząc zajęcia świetlicowe dla dzieci i młodzieży.
Ważną rolę pełni również ośrodek w organizacji czasu wolnego ludziom starszym, proponując im uczestnictwo w organizowanych cotygodniowo zajęciach Zespołu Seniorów „Piątniczanie”, jak również w innego rodzaju wydarzeniach, tj. spotkania wielkanocne, wigilijne, spektakle teatralne, koncerty oraz wyjazdy plenerowe, wycieczki i wieczorki taneczne oraz wyjazdy na konkursy i festiwale.
-
Działalność GOK ma na celu kształtowanie osobowości dzieci i młodzieży, przygotowanie ich do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym, ujawnianie i rozwijanie uzdolnień w amatorskim ruchu artystycznym, budzenie zainteresowań kulturotwórczych, wdrażanie do kultywowania tradycji oraz kulturalnego spędzania czasu wolnego pozbawionego wszelkiego rodzaju używek. Stałą troską jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przebywających w placówce, a także kształtowanie nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym.
II. Działalność kulturalno – wychowawcza i artystyczna.
Działalność ośrodka można podzielić na kilka podstawowych kierunków:
-
edukacyjno – wychowawczy - uczestnictwo dzieci i młodzieży w stałych formach pracy GOK,
-
prezentacyjny – wyszukiwanie talentów poprzez organizację konkursów, turniejów, przeglądów, wystaw na różnych szczeblach i prezentowanie dorobku artystycznego na zewnątrz,
-
artystyczny - proponowanie sposobów spędzania czasu wolnego mieszkańcom gminy poprzez organizację ciekawych spotkań, występów artystycznych i towarzyskich,
-
organizacyjno – administracyjna – dokonywanie wszelkich czynności z zakresu obsługi administracyjnej placówki (kadry, księgowość, zarządzanie, wszelka dokumentacja, przygotowywanie lub wynajmowanie sali na różnego rodzaju występy gościnne z innych placówek, seminaria, zebrania, narady, wynajmy itp.
-
Stałe formy pracy kulturalno – wychowawczej:
-
grupa rytmiczno-taneczna,
-
kółko fotograficzne,
-
Zespół Seniorów „Piątniczanie”,
-
nauka gry na instrumentach muzycznych (gitara, keyboard)
-
zajęcia świetlicowe dla dzieci i młodzieży,
-
Środowiskowe Ognisko Wychowawcze TPD
-
Działalność oświatowo – organizacyjna: - 33 formy, 1 510 uczestników,
-
Sesje Rady Gminy,
-
zebrania, seminaria, szkolenia, narady różnych grup zawodowych i społecznych,
-
pogadanki dla dzieci i młodzieży,
-
prelekcje, pokazy dla mieszkańców gminy na różne tematy,
-
Imprezy artystyczne w wykonaniu zespołów zawodowych , 2 - z udziałem ok. 150 widzów,
-
18.06. - „Kwiat paproci” - spektakl dla dzieci przygotowany przez Studio Małych Form Teatralnych ART'RE z Krakowa
-
09.12. - „Kot w butach” - spektakl dla dzieci z okazji mikołajek, przygotowany przez Studio Małych Form Teatralnych ART'RE z Krakowa
-
Imprezy artystyczne zorganizowane w placówce i poza nią (udział w imprezach organizowanych przez inne podmioty) - 10 z udziałem ok. 750 widzów:
-
06.01. – koncert Zespołu Śpiewaczego Seniorów „Piątniczanie” w Kościele Parafialnym w Piątnicy z okazji Święta Trzech Króli
-
21 -22.03. - „Wiosna na wesoło” - przedstawienie w wykonaniu dzieci z Przedszkola w Piątnicy
-
23.03. - spotkanie wielkanocne emerytów i rencistów - występ Zespołu Śpiewaczego Seniorów „Piątniczanie” (wspólne życzenia, poczęstunek, śpiew)
-
09-10.04 - „Misterium Pańskie” - przedstawienie wielkanocne w wykonaniu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Marianowie
-
25.05. - „Majówka z Fortami” - współorganizacja - występ Zespołu Śpiewaczego Seniorów „Piątniczanie”
-
29.05. - występ Zespołu Śpiewaczego Seniorów „Piątniczanie” w Klubie Seniora w Łomży z okazji „Dnia Matki”
-
06.06. - „Rodzice – dzieciom” - program artystyczny przygotowany przez rodziców dzieci uczęszczających do Przedszkola w Piątnicy
-
23.10. - Obchody Roku Tuwima – występ przedszkolaków z Piątnicy i zajęcia otwarte dla rodziców
-
19.12. - program bożonarodzeniowy w wykonaniu dzieci z kółka teatralnego GOK Piątnica i ze Środowiskowej Świetlicy TPD działającej przy GOK w Piątnicy w trakcie spotkania wigilijnego dla dzieci z udziałem przedstawicieli Kredyt Banku z Łomży, jako sponsorów wypoczynku zimowego.
-
22.12. - Spotkanie Wigilijne emerytów i rencistów – występ Zespołu Śpiewaczego Seniorów „Piątniczanie” - wspólne życzenia, kolędowanie i poczęstunek.
-
Wystawy – 4
-
styczeń – marzec - wystawa pokonkursowa prac plastycznych konkursu o zasięgu powiatowym pn.„Bożonarodzeniowe fascynacje”
-
kwiecień - wystawa i kiermasz ozdób świątecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Marianowie
-
maj – październik – wystawa fotograficzna – „Wydarzenia GOK”
-
listopad – grudzień – pokonkursowa wystawa fotograficzna „Zwierzęta nasi przyjaciele” - zorganizowana przez Przedszkole w Piątnicy
-
Konkursy, turnieje – 8 z udziałem 373 uczestników i ok.1 211 widzów.
-
11.04. - gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego dla szkół podstawowych pt. „Baje, bajki, bajeczki”,
-
13.04. – Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Łomżyńskiego w szachach „O Złotą Wieżę” zorganizowany przez Powiatowe Zrzeszenie LZS w Łomży.
-
26.04. – powiatowe eliminacje konkursu recytatorskiego pt. „Baje, bajki, bajeczki...”
-
20.05. - udział Zespołu Seniorów „Piątniczanie” w Konkursie Piosenki Biesiadnej Kolno'2013 – org KOKiS w Kolnie
-
25.09. - udział Zespołu Seniorów „Piątniczanie” w III Przeglądzie Twórczości Seniorów „Pogodna jesień” w Kolnie - org KOKiS w Kolnie
-
24.10. – XVIII Nadnarwiański Festiwal Piosenki – Piątnica'2013 (zasięg powiatowy),
-
15.11. - Podsumowanie Konkursu Fotograficznego dla przedszkolaków pn. „Zwierzęta nasi przyjaciele” - org. Przedszkole w Piątnicy
-
17.11. - Zawody Szachowe - półfinały wojewódzkie szkół ponadgimnazjalnych – org. PZ LZS
-
Działalność rozrywkowo – wypoczynkowa, turystyczna i sportowo - rekreacyjna – 9 form z udziałem ok. 485 osób:
Cykl imprez dla dzieci i młodzieży zorganizowanych w okresie ferii zimowych (21.01. 01.02.):
-
zajęcia świetlicowe (gry stolikowe, multimedialne, tenis stołowy, zabawy plastyczne)
-
wyjazd na pływalnię miejską do Łomży – 23.01.
-
wyjazd do Teatru Lalki i Aktora w Łomży na spektakl pt. „Pinokio” - 25.01.
-
zabawy na świeżym powietrzu, gry interaktywne – 28.01.
-
Mini konkurs karaoke dla dzieci, zajęcia fotograficzne – 24.01.
-
zajęcia plastyczne pn. „Kartka walentynkowa” pod kierunkiem p. Anny Sulkowskiej
-
podsumowanie ferii zimowych (wspólna zabawa, poczęstunek, konkursy, rozdanie nagród)
Pozostałe ciekawsze imprezy: .
-
09.02. - wieczorek taneczny
-
08.06. - wycieczka z okazji Dnia Dziecka do Rucianego Nida – rejs statkiem do Mikołajek – zwiedzanie parku zwierząt w Kadzidłowie
-
20.06. - piknik w Nowogrodzie - zakończenie sezonu artystycznego Zespołu Seniorów „Piątniczanie” wspólnie z seniorami z Nowogrodu
-
lipiec, sierpień – „Wakacje z kulturą” cykl zajęć świetlicowych zorganizowanych dla dzieci i młodzieży (gra w tenis stołowy, gry stolikowe i multimedialne, projekcje filmów, zabawa w karaoke, zabawy plastyczne, plenerowe, zajęcia fotograficzne itp.)
-
08.09. - wyjazd seniorów na imprezę plenerową pn. „Kurpie i cyganie, dwóch kultur spotkanie” do miejscowości Ptaki
-
21-22.09. - wycieczka dla seniorów z Piątnicy i Nowogrodu (Lublin – Kozłówka – Nałęczów)
-
11.10. - impreza plenerowa dla dzieci w Murawach pod nazwą „Bulwa” zorganizowana przez Świetlicę Wiejską w Murawach, przejazd bryczką konną po okolicach Muraw, (konkursy z ziemniakami i nie tylko, ognisko z pieczeniem kiełbasek i ziemniaków, konkursy z nagrodami, gry i zabawy)
-
19.10. - Obchody Dnia Seniora – impreza integracyjna dla seniorów z Piątnicy, Łomży i Nowogrodu
-
Inne formy działalności – 28 form z udziałem ok. 1 612 osób
- wynajmy pomieszczeń GOK na uroczystości rodzinne, pokazy handlowe artykułów dla mieszkańców
- akcja „Godzina dla ziemi”
- „Złote gody” - impreza z okazji 50 - lecie pożycia małżeńskiego - wręczenie medali parom małżeńskim
- badania mammograficzne dla kobiet z terenu gminy Piątnica – MAMMOBUS -3 razy
- półkolonie zorganizowane przez Parafię pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy
- szkolenia rolników, operatorów wózków widłowych
- finał ogólnopolskiej akcji „Szlachetna paczka” - zasięg Łomża i okolice
III. Sprawy administracyjno – organizacyjne.
W okresie sprawozdawczym najważniejszym przedsięwzięciem organizacyjnym było opracowanie dwóch wniosków unijnych w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju Oś 4 Leader PROW 2007-2013 pn. „Zakup strojów i wyposażenia dla amatorskich grup artystycznych działających w Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy” - w chwili obecnej na poziomie wystąpienia o płatność ostateczną w kwocie wydatków całkowitych 31 696,30 zł oraz „Kolory regionu” – piknik rodziny na 100-lecie budowy kościoła w Piątnicy – w chwili obecnej na poziomie weryfikacyjnym na kwotę wydatków całkowitych – 30 115,90 zł. Do zadań należało przede wszystkim oprócz napisania wniosków, opracowanie wszelkiej dokumentacji, wybór oferentów zakupowanego sprzętu i usług oraz opracowanie harmonogramów poszczególnych zadań.
W okresie sprawozdawczym przeprowadzono 10 narad roboczych z pracownikami w siedzibie ośrodka oraz 5 kontroli wyjazdowych do podległych placówek.
Ponadto sporządzano sprawozdania dokumentujące podstawową działalność placówki: sprawozdania GUS, roczne plany pracy, regulaminy, protokoły i dyplomy konkursowe, pokonkursowe wystawy prac plastycznych, okolicznościowe dekoracje, wszelkiego rodzaju zakupy do placówek dotyczące działalności kulturalnej (zakup nagród, dekoracji, materiałów biurowych, materiałów higienicznych oraz wszelkiego rodzaju wyposażenia), jak również dokonywano wszelkich czynności w związku ze sprawami pracowniczymi oraz administracją budynku.
Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy potrzebuje pilnego remontu. Konieczne jest usunięcie ze ścian boazerii stanowiącej siedlisko grzybów i drobnoustrojów stale rozwijających się pod wpływem panującej wilgoci, jak i też będącej poważnym zagrożeniem pożarowym, zmiana instalacji elektrycznej oraz zmiana drewnianej podłogi w małej sali, która nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Istotne jest również, ze względów estetycznych, wykonanie elewacji, zmiana poszycia dachowego, obróbki blacharskiej, naprawa schodów i przystosowanie ich dla osób niepełnosprawnych oraz zagospodarowania terenu woków budynku. Pod koniec roku sprawozdawczego władze gminy postanowiły przyznać na 2014 rok środki na remont budynku Gminnego Ośrodka Kultury i całej Remizy Strażackiej w kwocie 400 000 zł.
Dotacja przyznana w roku poprzednim nie pozwalała na prawidłowe funkcjonowanie instytucji kultury, nie byliśmy w stanie przeprowadzić niektórych zaplanowanych imprez oraz doposażyć ośrodka w niezbędne materiały do pracy, jedynie pozyskiwane środki z wynajmów pozwalają nam przeprowadzić cykliczne imprezy kulturalne. Również pracownicy od roku 2010 nie otrzymali żadnych podwyżek, a nawet waloryzacji płac, co skutkuje w moim pojęciu de motywacją pracowników, których pensje oscylują w okolicach najniższej krajowej.
-
Finanse.
Stan środków na początku roku |
- |
00,0 zł |
---|---|---|
Zobowiązania niewymagalne ogółem |
5 668,96 zł |
|
Dotacje z budżetu |
- |
210.000,00 zł |
Przychody z wynajmu pomieszczeń |
- |
7.100,00 zł |
Ogółem |
- |
217.100,00 zł |
Wyszczególnienie |
zł |
% posiadanych środków |
(zatrudnienie: 5 osób, 4 etaty (w przeliczeniu na pełne etaty), umowy zlecenia, jubileuszówki, zastępstwa oraz fundusz socjalny) |
170.958,46 |
81,4 |
|
30.000,34 |
14,3 |
|
5.316,13 |
2,5 |
|
2.931,65 6.496,99 |
1,4 3,1 |
|
3.678,29 |
1,8 |
Ogółem: |
219.381,86 |
104,5 |
Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy wpływy z najmu pomieszczeń (stanowiące powiększenie budżetu ośrodka w omawianym roku o ok. 4,5%), przeznaczył na bieżącą działalność placówki, a w szczególności na organizację imprez o charakterze kulturalnym.
Utworzono: 25/04/2023 10:05 przez: Sylwester Świderski
Zmodyfikowano: 25/04/2023 10:05 przez: Sylwester Świderski
Rok 2014