"FORToMANIA 2" - finał
Druga edycja FORToMANII już za nami.
O wszystkich wydarzeniach wpisanych w projekt informowaliśmy na bieżąco w trakcie ich realizacji, więc przejdźmy do krótkiego podsumowania i słów podziękowań. Ale zaczniemy od podziękowań.
Przede wszystkim, gorące podziękowania należą się Wójtowi Gminy Piątnica p. Arturowi Wierzbowskiemu, za okazanie chęci pomocy i osobiste zaangażowanie przy organizacji tak dużej imprezy. Wiemy dokładnie jak wiele wysiłku i cennego czasu trzeba poświęcić by wydarzenie takiej skali mogło przebiec zgodnie z założonym planem. I wcale nie chodzi o plan ramowy imprezy.
Za okazana nam życzliwość chcemy podziękować również:
-
współorganizatorom wydarzenia: Gminie Piątnica oraz Projektowi Artystycznemu Meandry
-
Centrum Usług Samorządowych w Piątnicy
-
Kole Gospodyń Wiejskich w Dobrzyjałowie
-
13. Batalionowi Lekkiej Piechoty w Łomży
Specjalne podziękowania, kierujemy też do p. Ludwika Zalewskiego oraz p. Piotra Zduńczyka za pomoc w przeprowadzeniu żywych lekcji historii, które były ważnym elementem przy opracowaniu mobilnej gry terenowej „Gra o cud nad Narwią – FORTY 1920”.
A propos gry.
W trakcie Pikniku Fortecznego przeprowadziliśmy jej premierowe rozgrywki. I tu miła niespodzianka. Ponad sto osób (indywidualnie oraz w grupach) wyruszyło na tresę gry w poszukiwaniu checkpointów z zadaniami! Na najlepszych czekały nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Piątnica. Były to talony o wartości 500, 300, i 200 zł, do jednego z największych sklepów z artykułami sportowymi i turystycznymi. Nasz Ośrodek ufundował nagrody pocieszenia. Dwa bony o wartości 100 zł, otrzymały dwie drużyny, które znalazły się tuż za podium. Oprócz tego, Good Books (właściciel marki Good Games) również przeznaczył na ten cel nagrody rzeczowe, które przekazał przedstawiciel firmy p. Wojciech Kloc - współtwórca wspomnianej gry, oraz trener naszej młodzieżowej grupy warsztatowej. (Wielkie dzięki Wojtku za świetną pracę z młodzieżą i jej efekty!) TU - więcej o grze.
A zwycięzcami w premierowych rozgrywkach mobilnej gry terenowej pt. „Gra o cud nad Narwią – FORTY 1920” zostali:
I miejsce: drużyna „Sejnosie”
II miejsce: drużyna „Dinozaury”
III miejsce: drużyna „E i P”
Wyróżnienia otrzymali: „Szczęściarze” i „Orły”.
GRATULACJE!
Ale nie tylko grą emocjonowaliśmy się przez niedzielne popołudnie.. Ważnym i widowiskowym punktem programu była inscenizacja zwycięskiej bitwy z 1920 roku, którą na terenie Fortu III odegrali rekonstruktorzy z Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi”.
Nie mniej atrakcyjnym dla oka, był koncert zespołu muzyki i tańca ludowego Chemlon ze Słowacji, który oczarował całą (nie tylko) piątnicką publiczność. To barwne wydarzenie odbyło się w ramach tegorocznej Podlaskiej Oktawy Kultur, której organizatorem jest Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku. Na scenie zaprezentowali się nie tylko goście z zagranicy. Również łomżyński Projekt Artystyczny Meandry za każdy swój taneczny występ otrzymywał gromkie oklaski. Jako ciekawostkę, dodamy, że jednym z zaprezentowanych układów choreograficznych były „Tańce szlachty łomżyńskiej”, które powstały kilka lat temu na naszym terenie. Było to podczas kilkudniowych warsztatów taneczno-wokalnych w sali remizy strażackiej w Drozdowie, w których również uczestniczył Zespół Seniorów Piątniczanie. Nasi seniorzy, również wystąpili na piknikowej scenie. Ze swego obszernego repertuaru wybrali cztery wybrane na tą okazję utwory. Można by powiedzieć, że niejako rozgrzali publiczność dla kolejnych dwóch świetnie brzmiących, młodych stażem, ale prezentujących wysoki poziom artystyczny zespołów muzycznych. Mowa o zespole „Tutorial” oraz kapeli „Zarażeni Folkiem”. Nie będziemy opisywać tego co słyszeliśmy ze sceny. Kto był przy scenie z uznaniem oklaskiwał każdy wysłuchany „kawałek”, kto zaś nie brał udziału w koncertach, powiemy szczerze, ma czego żałować. Lecz nic straconego. Mamy zapewnienia, że w niedalekiej przyszłości zespoły mogą ponownie zagościć w Piątnicy.
Na piknikowym placu też się wiele dziłao. W zainstalowanych stoiskach, można było skosztować wyśmienitych potraw regionalnych, które przygotowały zaprzyjaźnione Koła Gospodyń Wiejskich z Poniatu i Dobrzyjałowa oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica. 18. Łomżyński Pułk Logistyczny częstował piknikowiczów prawdziwą, żołnierską grochówką. Dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród najmłodszych, cieszyło się też stoisko 13. Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży. Najmłodsi dobrze bawili się również w animacjach kulturalnych, warsztatach oraz grach i zabawach, które przygotowaliśmy wraz z Biblioteką Publiczną Gminy Piątnica.
Kończąc, najważniejsze słowa podziękowania kierujemy do Państwa! Dziękujemy za tak liczną odpowiedź na nasze zaproszenie. Mamy nadzieję, że spośród przygotowanych atrakcji, każdy uczestnik „Fortomanii 2” odlazł coś dla siebie i miło spędził niedzielne popołudnie.
Do zobaczenia przy kolejnych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy.