Menu
Urząd Gminy Piątnica

Podróży przystanek ostatni.

W miniony piątek tj. 13 grudnia 2019 r. w gościnnej Gminnej Hali Sportowej w Piątnicy, odbył się zapowiadany FINAŁ projektu pn. „Podróże po kulturze – historia, tradycja, sztuka”. O założeniach projektu informowaliśmy już niejednokrotnie, dlatego tylko w wielkim skrócie przypomnimy co wydarzyło się w trakcie jego realizacji.

Projekt adresowany do dzieci i młodzieży oraz dorosłych i seniorów, realizowany w okresie marzec – grudzień 2019 roku z zaplanowanymi trzema wyjazdami tematycznymi do miejsc o wysokim znaczeniu historycznym, dużych muzeów oraz instytucji kulturalnych oferujących swe wydarzenia na najwyższym poziomie artystycznym. Działania projektowe obejmowały również organizację warsztatów teatralnych dla dorosłych.

Pierwszy wyjazd - 24 maja 2019 r. pn. ,,Tam gdzie wschodzi kultura”. Wasilków – Białystok.
Wyjazd starszej młodzieży, podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Marianowie oraz seniorów i osób dorosłych z terenu Gminy Piątnica. Program obejmował zwiedzanie Pałacu Branickich wraz z jego ogrodami oraz Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie z uczestnictwem w warsztatach zielarskich. Ostatnim punktem dnia, było obejrzenie spektaklu pt. „Kogut w rosole” w reżyserii Marka Gierszała w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki.
http://gokpiatnica.pl/podroze-po-kulturze/1689-tam-gdzie-wschodzi-kultura/

Drugi wyjazd - 31 maja – 02 czerwca 2019 r. pn. „X muza”
Podczas trzydniowej wyprawy dzieci i młodzież z terenu Gminy Piątnica odwiedziła Łódź, Maurzyce i Nieborów z największymi atrakcjami kulturalnymi i miejscami historycznymi tego regionu. Były to: Planetarium oraz Centrum Nauki i Techniki EC1, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Muzeum Kinematografii, Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach, a także Muzeum w Nieborowie i Arkadii. W ramach kulturalnej podróży obejrzeli również widowiskowy spektakl pt. „Królowa Śniegu” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.
http://gokpiatnica.pl/podroze-po-kulturze/1692-x-muza/

Trzeci wyjazd - 20 – 22 września 2019 r. pt. „Spichlerz kultury, sztuki i historii”.
W trzydniowej eskapadzie po ziemi lubelskiej udział wzięła starsza młodzież, seniorzy oraz osoby dorosłe z terenu Gminy Piątnica. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili takie perełki turystyczne jak: Muzeum Zamoyskich w Kazłówce, Zamek Lubelski, Stare Miasto w Lublinie, Państwowe Muzeum na Majdanku i Muzeum Wsi Lubelskiej. Pod opieką przewodnika odwiedzili też malowniczy Kazimierz Dolny nad Wisłą. Nie mniej ciekawym punktem wycieczki była wizyta w miejscowości Jeruzal, znanej widzom serialu „Ranczo” jako Wilkowyje. Artystycznym akcentem tego wyjazdu był spektakl teatralny „Kowboje” w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
http://gokpiatnica.pl/podroze-po-kulturze/1713-podroze-po-kulturze-lubelszczyzna/

Warsztaty teatralne dla dorosłych – XI-XII 2019 r.
W ramach działań projektowych do życia została powołana dwunastoosobowa grupa teatralna składająca się z dorosłych uczestników projektu. Pod opieką zawodowego aktora m.in. Teatru Lalki i Aktora w Łomży - Pana Tomasza Rynkowskiego, w bardzo krótkim czasie powstała scenka kabaretowa, której premiera nastąpiła podczas finałowego podsumowania projektu 13 grudnia br.

Finał projektu – 13 grudnia 2019 r. Gminna Hala Sportowa w Piątnicy.
Wydarzenie podsumowujące wszystkie działania związane z przygotowaniem i realizacją projektu „Podróże po kulturze – historia, tradycja, sztuka” w trakcie którego wystąpiła grupa muzyczna „Acoustic Trio” oraz chór z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Piątnicy. Wyczekiwanym punktem finału była scenka kabaretowea pt. „PLOTKI, DZIADEK I ŚW. PAMIĘCI JEGO MAŁŻONKA” w wykonaniu uczestników projektu! To, w jaki sposób ludzie nie mający ze sceną i teatrem nic wspólnego odegrali swe role, zadziwiło i wprawiło w zachwyt wszystkich widzów. Wielki aplauz i owacja na stojąco była najszczerszą recenzją. My również GRATULUJEMY!

W trakcie naszego finału można było podziwiać również inną formę sztuki. Na zainstalowanym kiermaszu prezentowane były ozdoby świąteczne, wykonane własnoręcznie przez specjalistów w tej dziedzinie -podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Marianowie.

Partnerzy projektu:

  • Warsztat Terapii Zajęciowej w Marianowie

  • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Łomży

W trzech tematycznych wyjazdach realizowanych w ramach projektu łącznie udział wzięło 113 osób.
Kwota dofinansowania ze środków MKiDN: 40 000 zł
Wkład własny GOK Piątnica: 16 000 zł
Całkowity przewidywalny koszt realizacji zadania: 56 000 zł

Za osobiste zaangażowanie i pomoc przy realizacji finału, dziękujemy Pani Agnieszce Filipkowskiej oraz pracownikom Gminnej Hali Sportowej w Piątnicy.


GALERIA

Powrót do strony głównej

© 2020 gokpiatnica.pl / Polityka prywatności i Cookies